fbpx
sobota, 2 marca, 2024
Strona głównaTransportCzy Polska będzie blokować członkostwo Ukrainy w UE?

Czy Polska będzie blokować członkostwo Ukrainy w UE?

Poseł PSL Marek Sawicki postawił Ukrainie warunek, że jeśli nie przestanie dyskryminować polskich firm transportowych, to Polska będzie blokować członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej.

Niedawno pisaliśmy o protestach polskiej branży transportowej na granicy z Ukrainą: Ukraińcy zdominowali rynek przewozowy oraz o interwencji posłów Konfederacji w Ministerstwie Infrastruktury w sprawie nieuczciwej konkurencji ze strony ukraińskich firm transportowych: Konfederacja interweniuje w Ministerstwie Infrastruktury.

Korupcja w kolejce

Serwis DoRzeczy.pl informuje, że polscy przewoźnicy prowadzą blokadę przejść granicznych z Ukrainą, zarzucając firmom zza wschodniej granicy nieuczciwą konkurencję. Chodzi o to, że Unia Europejska odstąpiła od wymogu uzyskania przez Ukraińców licencji handlowych, co postawiło ukraińską branżę transportową w uprzywilejowanej pozycji w stosunku do polskiej konkurencji. Jednoznaczne stanowisko w tej sprawie przedstawił poseł Marek Sawicki.

– Trzeba jasno powiedzieć stronie ukraińskiej: dość z korupcją na granicy. Jeśli sobie z korupcją nie poradzicie, to nowy rząd nie powinien wyrazić zgody na żadną liberalizację i na żadne otwarcie dla Ukrainy. Pomoc tylko w zakresie wojennym i zaopatrzenia, natomiast żadna inna współpraca, bo Ukraina musi zrozumieć po 32 latach swojej państwowości, że system oligarchiczny i korupcyjny w Europie i w Polsce nie będzie tolerowany – powiedział poseł Sawicki w „Sednie sprawy” Radia Plus.

Polityk stwierdził, że stworzono elektroniczny system wypuszczania polskich ciężarówek z Ukrainy, w którym ci, co są w korporacjach płacą 200 dolarów za przejazd, a ci, co są poza korporacjami, żeby dostać się bez kolejki muszą zapłacić 600 dolarów.

Groźby karalne

Tymczasem w odwecie na blokadę polskich przewoźników kilkudziesięciu ukraińskich kierowców skutecznie blokowało drogi w Przemyślu i Medyce. Jakby tego było mało, bulwersującą sprawę wyjawił w Sejmie poseł Konfederacji Andrzej Zapałowski. Powiedział on, że wójt gminy Radymno otrzymuje ze środowisk ukraińskich groźby karalne, a jego rodzina jest zastraszana za to, że wydał zgodę na protest polskich przewoźników w Korczowej.

Źródło: dorzeczy.pl
Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Kontrola zagranicznych przewoźników w Polsce wcześniej

Rząd chce przyspieszyć wejście w życie przepisów o obowiązku rejestracji w systemie SENT przewoźników zagranicznych wykonujących międzynarodowe przewozy drogowe.
2 MIN CZYTANIA

Producenci usilnie wspierają spadającą sprzedaż elektryków

Po utracie ulg podatkowych producenci luksusowych pojazdów elektrycznych obniżają ich ceny, by wesprzeć spadającą sprzedaż.
2 MIN CZYTANIA

Przychody Egiptu z Kanału Sueskiego spadły o połowę

Od kilku miesięcy statki płynące przez Morze Czerwone są narażone na ataki jemeńskich rebeliantów Huti, co prowadzi do wyboru przez nie innych tras podróży między Europą a Azją.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polityka klimatyczna nas zniszczy

Politycy Konfederacji wyrazili stanowczy sprzeciw wobec polityki klimatycznej Unii Europejskiej, która stanowi zagrożenie dla suwerenności i dobrobytu Polski.
< 1 MIN CZYTANIA

Ponad 1,5 bln złotych na niepotrzebne remonty

Wymuszone przez Unię Europejską niepotrzebne remonty domów do 2050 r. będą kosztowały Polaków niewyobrażalnie gigantyczną kwotę ponad 1,5 bln zł.
2 MIN CZYTANIA

Walka z klimatem daje destrukcyjne efekty

Z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że w ciągu dwóch lat przemysł energochłonny w Unii Europejskiej spowolnił nawet o ponad 30 proc.
< 1 MIN CZYTANIA