Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa wzięła udział w uroczystym otwarciu toruńskiej ciepłowni geotermalnej. Podczas późniejszej konferencji „Bezpieczeństwo energetyczne Polski” minister Moskwa powiedziała, że potencjał wykorzystania energii geotermalnej w Polsce obejmuje aż 60 proc. terytorium kraju, z czego tylko 30 proc. jest wykorzystywane.
– Rosyjska agresja na Ukrainę i trwająca od lat niepewność w relacjach biznesowych z Rosjanami potwierdza słuszność dywersyfikacji dostaw gazu i wspierania innych gałęzi pozyskiwania ciepła – powiedziała Anna Moskwa.
W trakcie konferencji szefowa resortu zachęciła samorządy z całego kraju do zainteresowania się energią geotermalną i przypomniała, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) w 100 proc. finansuje wykonanie odwiertów poszukiwawczych i rozpoznawczych mających wskazać potencjał geotermalny na danym terenie.
Do 2016 r. w Polsce uruchomiono dziewięć ciepłowni geotermalnych – sześć komunalnych i trzy lokalne. Przyjęty przez MKiŚ „Wieloletni Program Rozwoju Wykorzystania Zasobów Geotermalnych w Polsce” zakłada, że do 2040 r. wybudowane zostaną kolejne 53 takie ciepłownie. Koszt realizacji programu rozwoju geotermii w Polsce ma wynieść blisko 50 mld zł przy dofinansowaniu z budżetu państwa, NFOŚiGW, NCBR oraz KPO.
Według danych resortu perspektywiczne pod względem geotermii obszary znajdują się w północno-zachodniej i centralnej części kraju – to zbiorniki kredy dolnej i jury dolnej, w Karpatach Wewnętrznych, głównie w niecce podhalańskiej, w mniejszym stopniu w Karpatach Zewnętrznych – w zapadlisku przedkarpackim oraz w Sudetach i bloku przedsudeckim.
MKiŚ, PAP, IAR