fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaGeotermia w Polsce to niewykorzystany potencjał

Geotermia w Polsce to niewykorzystany potencjał

Polska wykorzystuje niespełna jedną trzecią swojego potencjału geotermalnego – wynika ze słów minister klimatu i środowiska Anny Moskwy.

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa wzięła udział w uroczystym otwarciu toruńskiej ciepłowni geotermalnej. Podczas późniejszej konferencji „Bezpieczeństwo energetyczne Polski” minister Moskwa powiedziała, że potencjał wykorzystania energii geotermalnej w Polsce obejmuje aż 60 proc. terytorium kraju, z czego tylko 30 proc. jest wykorzystywane.

– Rosyjska agresja na Ukrainę i trwająca od lat niepewność w relacjach biznesowych z Rosjanami potwierdza słuszność dywersyfikacji dostaw gazu i wspierania innych gałęzi pozyskiwania ciepła – powiedziała Anna Moskwa.

W trakcie konferencji szefowa resortu zachęciła samorządy z całego kraju do zainteresowania się energią geotermalną i przypomniała, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) w 100 proc. finansuje wykonanie odwiertów poszukiwawczych i rozpoznawczych mających wskazać potencjał geotermalny na danym terenie.

Do 2016 r. w Polsce uruchomiono dziewięć ciepłowni geotermalnych – sześć komunalnych i trzy lokalne. Przyjęty przez MKiŚ „Wieloletni Program Rozwoju Wykorzystania Zasobów Geotermalnych w Polsce” zakłada, że do 2040 r. wybudowane zostaną kolejne 53 takie ciepłownie. Koszt realizacji programu rozwoju geotermii w Polsce ma wynieść blisko 50 mld zł przy dofinansowaniu z budżetu państwa, NFOŚiGW, NCBR oraz KPO.

Według danych resortu perspektywiczne pod względem geotermii obszary znajdują się w północno-zachodniej i centralnej części kraju – to zbiorniki kredy dolnej i jury dolnej, w Karpatach Wewnętrznych, głównie w niecce podhalańskiej, w mniejszym stopniu w Karpatach Zewnętrznych – w zapadlisku przedkarpackim oraz w Sudetach i bloku przedsudeckim.

MKiŚ, PAP, IAR

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA