fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaInnowacjeHuawei jak… agencja szpiegowska?

Huawei jak… agencja szpiegowska?

W rozmowie z BBC Radio 4, Schmidt twierdzi, że firma ta powinna być postrzegana jako firma wykorzystująca „sygnały inteligencji”, gromadzące dane i działająca jako agencja szpiegowska.

– Nie ma wątpliwości, że Huawei zaangażował się w praktyki, które są nie do przyjęcia z punktu widzenia bezpieczeństwa narodowego – stwierdził. – Pewne jest też to, że informacje z routerów Huawei trafiły ostatecznie w ręce chińskiego rządu.

W maju amerykański Departament Handlu nałożył na Huawei dodatkowe sankcje, aby ograniczyć jego zdolność do nabywania układów półprzewodnikowych przy użyciu amerykańskiej technologii. W lutym Departament Sprawiedliwości stwierdził, że firma przeprowadzała „trwającą dziesięciolecia” operację „niewłaściwego wykorzystania własności intelektualnej” przez amerykańskie firmy technologiczne. Także administracja Donalda Trumpa utrzymuje, że Huawei od ponad dekady potajemnie uzyskuje dostęp do danych z telefonów komórkowych w Stanach Zjednoczonych.

– Przejdźmy do sedna sprawy: Chiny specjalizują się w wysyłaniu „siatki szpiegowskiej”, a rozróżnienie pomiędzy chińską partią komunistyczną a chińskimi firmami tzw. sektora prywatnego, takimi jak Huawei, to fikcja – uważa senator Ben Sasse. – Łańcuch dostaw Huawei zależy od umów z amerykańskimi firmami, a Departament Handlu powinien uważnie przyjrzeć się temu, w jaki sposób możemy skutecznie zakłócić działania naszego przeciwnika – dodaje.

Wracając do Schmidta, przyznał on także, że miał „uprzedzenia” wobec Chin, a mianowicie przekonanie, że firmy technologiczne w tym kraju są „bardzo dobre w kradzieży”, ale jak twierdzi, teraz obawy te trzeba odsunąć na dalszy plan. – Chińczycy są tak samo dobrzy, a może nawet lepsi, w kluczowych obszarach badań i innowacji jak Zachód – wyjaśnił Schmidt. – Inwestują w to nawet jeszcze więcej pieniędzy i jest to proces kierowany przez państwo i przedstawiany w inny sposób niż na Zachodzie. Musimy połączyć nasze siły, aby móc z nimi konkurować.

Źródło: Tobias Hoonhout / National Review

INNE Z TEJ KATEGORII

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Zdewastowano nagrobki na najstarszym cmentarzu żydowskim w Europie

Najstarszy zachowany żydowski cmentarz w Europie został zdewastowany. Jak podano w oświadczeniu, co najmniej 50 nagrobków na średniowiecznym cmentarzu żydowskim w niemieckim mieście Worms (Wormacja) zostało zamazanych zieloną farbą.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosyjski MSZ, żydowski antychryst i Malaysia Airlines. Kto odpowiada za katastrofę z 2014 roku?

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa wspomina o książce opublikowanej niedawno w Malezji, która „wskazuje na to, iż  Malezyjczycy coraz chętniej formułują własne zdanie na temat katastrofy, wolni od zachodnich uprzedzeń i motywacji politycznych”. Chodzi o samolot zestrzelony nad Ukrainą w 2014 roku.
2 MIN CZYTANIA

Stany Zjednoczone powinny w pełni uznać Tajwan

Według byłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Johna Boltona, obecnie Tajwan cieszy się najlepszym międzynarodowym statusem od ponad 70 lat i ma kluczowe znaczenie dla Azji Wschodniej.
2 MIN CZYTANIA