fbpx
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaEnergetykaJaponia testuje nowy rodzaj odnawialnego źródła energii

Japonia testuje nowy rodzaj odnawialnego źródła energii

Japońska firma technologiczna IHI Corporation testuje możliwość pozyskiwania energii z odnawialnego źródła, jakim są prądy morskie.

Jak informuje serwis ithardware.pl, japońska firma wkrótce rozpocznie testowanie nowego systemu, w którym wykorzysta 330-tonową turbinę oceaniczną. Sam ruch wody przeciwko zakotwiczonemu punktowi oporu pozwala napędzać podwodne turbiny.

Turbiny mają być zatopione w morzu na głębokości ok. 50 m, gdzie płynie oceaniczny prąd. Wyspiarska Japonia chce wykorzystać w ten sposób siłą prądu Kuroshio. Pod wodą urządzenia nie byłyby narażone na tajfuny, jak morskie farmy wiatrowe, chociaż oczywiście zużywałyby się w inny sposób. Instalacja jest przywiązywana do dna za pomocą liny kotwicznej i może ustawiać się tak, by znaleźć najbardziej wydajną pozycję do generowania energii z siły prądu morskiego.

Na razie prototypowa turbina nie jest dużym urządzeniem i jest w stanie wyprodukować niewiele energii elektrycznej, ale nowa turbina testowa, która zostanie zatopiona w morzu, ma już moc 2 MW. Szacuje się, że system podwodnych turbin byłby w stanie zapewnić 40-70 proc. potrzeb Japonii na energię elektryczną.

Po katastrofie w Fukushimie z 2011 r. zdecydowano w Japonii o wyłączeniu bloków atomowych, ale później rozpoczęto stopniowe przywracanie ich do pracy. Aktualnie w japońskim miksie energetycznym poza energią nuklearną obecny jest gaz ziemny, węgiel, jak i OZE, w tym przede wszystkim hydroelektrownie oraz fotowoltaika. W zeszłym roku Japonia rozpoczęła też program mający oszacować możliwości wykorzystania geotermalnych źródeł energii.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA