fbpx
sobota, 13 lipca, 2024
Strona głównaEnergetykaKolejny kraj ofiarą Brukseli

Kolejny kraj ofiarą Brukseli

W Bułgarii nasilają się protesty związkowców, którzy sprzeciwiają się realizacji przez tamtejsze władze unijnej polityki energetyczno-klimatycznej.

Unijna polityka energetyczno-klimatyczna wymusza likwidację energetyki węglowej także w Bułgarii. Rządowy plan oznacza likwidację tego sektora przemysłowego do roku 2038 – informuje serwis wGospodarce.pl.

Ostre protesty

Blokady przez związkowców górniczych i energetycznych autostrad i innych dróg w kraju wywołały utrudnienia w transporcie pomiędzy głównymi ośrodkami w całej Bułgarii. To rezultat informacji o przesłaniu do Komisji Europejskiej przez bułgarskie władze planu likwidacji energetyki węglowej w trzech regionach górniczych: Stara Zagora, Pernik i Kustendi.

Jak podaje serwis wGospodarce.pl, protestujący zarzucają rządowi w Sofii, że nie wiadomo, co ostatecznie znalazło się w dokumentach wysłanych do Brukseli, a cały plan uważają za niesprawiedliwy. Związkowców nie przekonują zapewnienia rządu o ochronie zatrudnionych, wysokich odprawach dla tych, którzy sami zrezygnują, a także zapowiedzi utworzenia nowych miejsc pracy na terenach, gdzie zostanie zlikwidowana energetyka węglowa i kopalnie.

Znaczenie branży

W branży bezpośrednio pracuje około 150 tys. osób. Do tego dochodzą firmy kooperujące. Aktualnie energetyka węglowa w Bułgarii dostarcza około 30 proc. energii.

Sytuacja w Bułgarii jest identyczna jak w Polsce. Pod naciskiem Brukseli rząd krajowy niszczy całe branże gospodarki, obiecując gruszki na wierzbie. Protesty związkowców nic nie dają, a unijny walec zagarnia kolejne ofiary socjalistycznego zniewolenia. Skutkiem – i w Bułgarii, i w Polsce – będą coraz wyższe ceny energii elektrycznej. Błąd polega na tym, że związkowcy z różnych krajów członkowskich protestują osobno. Inny wymiar miałby ich wspólny protest w Brukseli.

Źródło: wgospodarce.pl

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA