fbpx
czwartek, 2 maja, 2024
Strona głównaEnergetykaKolejny kraj ofiarą Brukseli

Kolejny kraj ofiarą Brukseli

W Bułgarii nasilają się protesty związkowców, którzy sprzeciwiają się realizacji przez tamtejsze władze unijnej polityki energetyczno-klimatycznej.

Unijna polityka energetyczno-klimatyczna wymusza likwidację energetyki węglowej także w Bułgarii. Rządowy plan oznacza likwidację tego sektora przemysłowego do roku 2038 – informuje serwis wGospodarce.pl.

Ostre protesty

Blokady przez związkowców górniczych i energetycznych autostrad i innych dróg w kraju wywołały utrudnienia w transporcie pomiędzy głównymi ośrodkami w całej Bułgarii. To rezultat informacji o przesłaniu do Komisji Europejskiej przez bułgarskie władze planu likwidacji energetyki węglowej w trzech regionach górniczych: Stara Zagora, Pernik i Kustendi.

Jak podaje serwis wGospodarce.pl, protestujący zarzucają rządowi w Sofii, że nie wiadomo, co ostatecznie znalazło się w dokumentach wysłanych do Brukseli, a cały plan uważają za niesprawiedliwy. Związkowców nie przekonują zapewnienia rządu o ochronie zatrudnionych, wysokich odprawach dla tych, którzy sami zrezygnują, a także zapowiedzi utworzenia nowych miejsc pracy na terenach, gdzie zostanie zlikwidowana energetyka węglowa i kopalnie.

Znaczenie branży

W branży bezpośrednio pracuje około 150 tys. osób. Do tego dochodzą firmy kooperujące. Aktualnie energetyka węglowa w Bułgarii dostarcza około 30 proc. energii.

Sytuacja w Bułgarii jest identyczna jak w Polsce. Pod naciskiem Brukseli rząd krajowy niszczy całe branże gospodarki, obiecując gruszki na wierzbie. Protesty związkowców nic nie dają, a unijny walec zagarnia kolejne ofiary socjalistycznego zniewolenia. Skutkiem – i w Bułgarii, i w Polsce – będą coraz wyższe ceny energii elektrycznej. Błąd polega na tym, że związkowcy z różnych krajów członkowskich protestują osobno. Inny wymiar miałby ich wspólny protest w Brukseli.

Źródło: wgospodarce.pl

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA

Etapy rozwoju Unii

Niektórzy zarzucają mi, że bez powodu nienawidzę Unii Europejskiej. Albo uważają, że nawet jeśli mam jakiś powód, to nie mam racji, bo przecież Unia jest taka wspaniała i chce wyłącznie naszego dobrobytu. To kompletna nieprawda.
5 MIN CZYTANIA