fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaEnergetykaKolejny kraj ofiarą Brukseli

Kolejny kraj ofiarą Brukseli

W Bułgarii nasilają się protesty związkowców, którzy sprzeciwiają się realizacji przez tamtejsze władze unijnej polityki energetyczno-klimatycznej.

Unijna polityka energetyczno-klimatyczna wymusza likwidację energetyki węglowej także w Bułgarii. Rządowy plan oznacza likwidację tego sektora przemysłowego do roku 2038 – informuje serwis wGospodarce.pl.

Ostre protesty

Blokady przez związkowców górniczych i energetycznych autostrad i innych dróg w kraju wywołały utrudnienia w transporcie pomiędzy głównymi ośrodkami w całej Bułgarii. To rezultat informacji o przesłaniu do Komisji Europejskiej przez bułgarskie władze planu likwidacji energetyki węglowej w trzech regionach górniczych: Stara Zagora, Pernik i Kustendi.

Jak podaje serwis wGospodarce.pl, protestujący zarzucają rządowi w Sofii, że nie wiadomo, co ostatecznie znalazło się w dokumentach wysłanych do Brukseli, a cały plan uważają za niesprawiedliwy. Związkowców nie przekonują zapewnienia rządu o ochronie zatrudnionych, wysokich odprawach dla tych, którzy sami zrezygnują, a także zapowiedzi utworzenia nowych miejsc pracy na terenach, gdzie zostanie zlikwidowana energetyka węglowa i kopalnie.

Znaczenie branży

W branży bezpośrednio pracuje około 150 tys. osób. Do tego dochodzą firmy kooperujące. Aktualnie energetyka węglowa w Bułgarii dostarcza około 30 proc. energii.

Sytuacja w Bułgarii jest identyczna jak w Polsce. Pod naciskiem Brukseli rząd krajowy niszczy całe branże gospodarki, obiecując gruszki na wierzbie. Protesty związkowców nic nie dają, a unijny walec zagarnia kolejne ofiary socjalistycznego zniewolenia. Skutkiem – i w Bułgarii, i w Polsce – będą coraz wyższe ceny energii elektrycznej. Błąd polega na tym, że związkowcy z różnych krajów członkowskich protestują osobno. Inny wymiar miałby ich wspólny protest w Brukseli.

Źródło: wgospodarce.pl

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czy TK uchroni domy, szkoły i szpitale przed Brukselą?

Zarząd Elektrociepłowni Będzin ma nadzieję, że Trybunał Konstytucyjny uratuje spółkę przed unijnymi karami nałożonym przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach. W przeciwnym razie sytuacja finansowa spółki będzie bardzo trudna.
2 MIN CZYTANIA

Gigantyczna eurokara dla elektrociepłowni!

Niemal ćwierć miliarda złotych kary dostała elektrociepłownia Będzin (woj. śląskie), która na czas nie rozliczyła absurdalnych uprawnień do emisji dwutlenku węgla.
2 MIN CZYTANIA

Azja szybciej niż Zachód zwiększa udział OZE w miksie energetycznym

Od 2015 r. Azja szybciej niż Ameryka Północna i Europa zwiększyła produkcję czystej energii elektrycznej i ograniczyła wykorzystanie paliw kopalnych – wynika z danych przeanalizowanych przez Agencję Reutera. Mimo tego Zachód naciska na kraje azjatyckie, by ograniczyły prywatne finansowanie energetyki węglowej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Wydawcy założyli organizację lobbingową

Piętnaście polskich wydawnictw założyło Porozumienie Wydawców Książek – Związek Pracodawców. Po rejestracji w sądzie Związek będzie otwarty na przyjmowanie nowych członków.
2 MIN CZYTANIA

CBA zatrzymało byłego posła

W związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i posła na Sejm RP Adama G. oraz przedsiębiorcę Jarosława K.
< 1 MIN CZYTANIA

Czy TK uchroni domy, szkoły i szpitale przed Brukselą?

Zarząd Elektrociepłowni Będzin ma nadzieję, że Trybunał Konstytucyjny uratuje spółkę przed unijnymi karami nałożonym przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach. W przeciwnym razie sytuacja finansowa spółki będzie bardzo trudna.
2 MIN CZYTANIA