Ustawa wiatrakowa powinna trafić do kosza, bo farmy wiatrowe są w naszym klimacie nieopłacalne, wymagają ogromnych inwestycji oraz dotacji, a ponadto obniżają wartość pobliskich nieruchomości i mogą być szkodliwe dla zdrowia – przekonują politycy Konfederacji.

Biuro Prasowe Konfederacji

W 2016 r. parlament wprowadził przepis 10H, zgodnie z którym elektrownia wiatrowa nie może być zbudowana od zabudowań mieszkaniowych, form ochrony przyrody i leśnych kompleksów w odległości mniejszej niż 10-krotna wysokość turbiny. Teraz rząd chce zlikwidować tę regulację, która słusznie zatrzymała budowę wiatraków, gdzie popadnie.

– Rząd Morawieckiego zachowuje się jak narkoman na głodzie, to znaczy potrzebuje coraz większej ilości pieniędzy, żeby nimi przekupywać Polaków w roku wyborczym. To jest jedyny powód, dla którego procedowana jest obecnie w Sejmie ustawa wiatrakowa – oświadczył poseł Winnicki podczas konferencji prasowej w Sejmie.

Odnosząc się stanowieniu prawa i wpływu farm wiatrowych na zdrowie, poseł Winnicki przypomniał opinie z 2016 r., gdy Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, Państwowy Zakład Higieny wskazywały, że bezpieczne dla zdrowia mogłyby być wiatraki oddalone od zabudowań o co najmniej 2 km.

Poseł Konrad Berkowicz odniósł się do spodziewanych protestów i procesów sądowych, które jego zdaniem „słusznie” wszczynaliby ci, którzy już wybudowali domy zgodnie z obecnymi przepisami, które gwarantują im zachowanie zasady 10H, czyli minimalnej odległości, w jakiej mogą być stawiane farmy wiatrowe.

Mówiąc o kosztach, dodał, iż elektrownie wiatrowe „są dotowane ogromnymi pieniędzmi, a państwo nie powinno i nie powinno ingerować to, z jakiego źródła energii korzystamy, jakie źródła energii jest dominujące na rynku. Powinno wygrać w ramach konkurencji rynkowej najbardziej efektywnej, na najbardziej racjonalne na danym obszarze źródło energii. Tymczasem państwo dotuje powstawanie pól wiatrowych, co oznacza, że my po prostu przepłacamy”.

Poprzedni artykułDeweloperzy obronią się przed bankructwami
Następny artykułDodatkowe zyski i atrakcyjne nagrody czekają na uczestników PPK