fbpx
poniedziałek, 29 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaKonfederacja przeciwna wiatrakom

Konfederacja przeciwna wiatrakom

Ustawa wiatrakowa powinna trafić do kosza, bo farmy wiatrowe są w naszym klimacie nieopłacalne, wymagają ogromnych inwestycji oraz dotacji, a ponadto obniżają wartość pobliskich nieruchomości i mogą być szkodliwe dla zdrowia - przekonują politycy Konfederacji.

W 2016 r. parlament wprowadził przepis 10H, zgodnie z którym elektrownia wiatrowa nie może być zbudowana od zabudowań mieszkaniowych, form ochrony przyrody i leśnych kompleksów w odległości mniejszej niż 10-krotna wysokość turbiny. Teraz rząd chce zlikwidować tę regulację, która słusznie zatrzymała budowę wiatraków, gdzie popadnie.

– Rząd Morawieckiego zachowuje się jak narkoman na głodzie, to znaczy potrzebuje coraz większej ilości pieniędzy, żeby nimi przekupywać Polaków w roku wyborczym. To jest jedyny powód, dla którego procedowana jest obecnie w Sejmie ustawa wiatrakowa – oświadczył poseł Winnicki podczas konferencji prasowej w Sejmie.

Odnosząc się stanowieniu prawa i wpływu farm wiatrowych na zdrowie, poseł Winnicki przypomniał opinie z 2016 r., gdy Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, Państwowy Zakład Higieny wskazywały, że bezpieczne dla zdrowia mogłyby być wiatraki oddalone od zabudowań o co najmniej 2 km.

Poseł Konrad Berkowicz odniósł się do spodziewanych protestów i procesów sądowych, które jego zdaniem „słusznie” wszczynaliby ci, którzy już wybudowali domy zgodnie z obecnymi przepisami, które gwarantują im zachowanie zasady 10H, czyli minimalnej odległości, w jakiej mogą być stawiane farmy wiatrowe.

Mówiąc o kosztach, dodał, iż elektrownie wiatrowe „są dotowane ogromnymi pieniędzmi, a państwo nie powinno i nie powinno ingerować to, z jakiego źródła energii korzystamy, jakie źródła energii jest dominujące na rynku. Powinno wygrać w ramach konkurencji rynkowej najbardziej efektywnej, na najbardziej racjonalne na danym obszarze źródło energii. Tymczasem państwo dotuje powstawanie pól wiatrowych, co oznacza, że my po prostu przepłacamy”.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA

Etapy rozwoju Unii

Niektórzy zarzucają mi, że bez powodu nienawidzę Unii Europejskiej. Albo uważają, że nawet jeśli mam jakiś powód, to nie mam racji, bo przecież Unia jest taka wspaniała i chce wyłącznie naszego dobrobytu. To kompletna nieprawda.
5 MIN CZYTANIA

Sri Lanka nie tylko tuk tukiem

Podczas targów książki w Łodzi, na których odbyła się prapremiera mojej najnowszej książki „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”, jedna z czytelniczek napomknęła, że planuje wyjazd na Sri Lankę. Odpowiedziałem, że właśnie cały styczeń przebywałem w tym kraju i co nieco wiem o wyspie. Kobieta spytała mnie, czy da się tam przeżyć za 20 dolarów. Spytałem, czy ma na myśli jeden dzień, ale po jej minie wywnioskowałem, że chyba myślała o znacznie dłuższym okresie czasu. Stwierdziłem, że jeden dzień jedna osoba może jakoś przeżyć za tę kwotę, ale na pewno nie cała rodzina przez miesiąc.
7 MIN CZYTANIA