fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaKoreańczycy zbudują elektrownie jądrowe w Polsce?

Koreańczycy zbudują elektrownie jądrowe w Polsce?

Południowokoreański koncern Korea Hydro&Nuclear Power wyraził gotowość objęcia 49 proc. udziałów w polskim projekcie jądrowym.

Wiceprezes KHNP Seung Yeol Lim powiedział, że koncern jest gotowy spełnić wszystkie wymagania stawiane partnerowi strategicznemu przez polski rząd.

– Uważamy, że nasz potencjał finansowy jest wystarczający do samodzielnego udziału w podmiocie „inwestorskim”. Jest to jednak zagadnienie wymagające szczegółowego omówienia z polskim rządem, ponieważ jest to duży projekt wymagający ogromnych środków finansowych, zależny od różnych czynników na rynkach finansowych – zaznaczył Seung Yeol Lim. – KHNP planuje sfinansować polski program energetyki jądrowej obejmujący budowę sześciu bloków poprzez zorganizowanie trzech transz finansowania, z których każda obejmuje dwa bloki, w celu utworzenia konkurencyjnej taryfy i IRR (wewnętrznej stopy zwrotu) kapitału własnego – wyjaśnił biznesmen.

Zdaniem Seung Yeol Lima z uwagi na wyjątkowość polskiego projektu jądrowego, który będzie pierwszym tego typu przedsięwzięciem w naszym kraju, liczba partnerów strategicznych biorących w nim udział powinna być jak najmniejsza, aby uniknąć wszelkich komplikacji. Koreański koncern zbadał natomiast potencjał polskich firm i po wstępnej analizie uznano, że mamy wiele firm, które mogłyby wziąć udział w projekcie, co oznacza, że część pieniędzy wygenerowanych w trakcie budowy zostałaby w Polsce. Rząd chciałby, żeby w początkowej fazie inwestycji udział polskich podmiotów wynosił 40 proc., a następnie wzrósł do 70 proc.

Jeśli chodzi o formę zaangażowania KHNP Koreańczycy skłaniają się ku utworzeniu spółki celowej.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA