fbpx
czwartek, 2 maja, 2024
Strona głównaEnergetykaKorupcja na szkodę PGNiG

Korupcja na szkodę PGNiG

Funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Poznaniu dokonali zatrzymania prezesa spółki z województwa lubuskiego w związku z zawyżaniem wartości usług świadczonych spółce Skarbu Państwa w ramach prowadzonych postępowań przetargowych.

Jak informuje Centralne Biuro Antykorupcyjne, funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Poznaniu prowadzą śledztwo pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze. Prowadzone postępowanie przygotowawcze dotyczy m.in. przyjmowania korzyści majątkowych przez osoby zatrudnione w spółce akcyjnej Skarbu Państwa w zamian za zachowania stanowiące czyn nieuczciwej konkurencji, a także działania na szkodę spółki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo poprzez posługiwanie się nierzetelnymi fakturami.

Zarzut oszustwa w przetargu

Ze zgromadzonego materiału dowodowego w prowadzonym postępowaniu przygotowawczym wynika, że podejrzany doprowadził do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości na szkodę spółki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo poprzez zawyżanie wartości usług w ramach prowadzonego postępowania przetargowego.

Na podstawie postanowienia prokuratora funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Poznaniu dokonali zatrzymania mężczyzny na terenie województwa lubuskiego. Wobec podejrzanego prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w wysokości 100 tys. zł.

Sprawa jest rozwojowa

Z informacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego wynika, że jest to trzecia realizacja procesowa w prowadzonym postępowaniu przygotowawczym. W śledztwie zarzuty otrzymało już łącznie 19 osób. Niewykluczone są kolejne realizacje.

Źródło: Zespół Prasowy CBA
Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA

Etapy rozwoju Unii

Niektórzy zarzucają mi, że bez powodu nienawidzę Unii Europejskiej. Albo uważają, że nawet jeśli mam jakiś powód, to nie mam racji, bo przecież Unia jest taka wspaniała i chce wyłącznie naszego dobrobytu. To kompletna nieprawda.
5 MIN CZYTANIA