fbpx
czwartek, 2 maja, 2024
Strona głównaEnergetykaNiemcy przywracają do działania elektrownie węglowe

Niemcy przywracają do działania elektrownie węglowe

Aby zabezpieczyć kraj na ewentualność braków energii elektrycznej Niemcy zdecydowały o postawieniu przed zimą w stanie gotowości do uruchomienia kilku bloków energetycznych zasilanych węglem brunatnym.

Nie oglądając się na jęki ekologów i politykę klimatyczno-energetyczną Unii Europejskiej, Niemcy przywrócą na rynek trzy niefunkcjonujące elektrownie węglowe, aby zapewnić gospodarce możliwość utrzymania dostaw energii w szczytowych momentach zapotrzebowania – informuje Bloomberg.

Które elektrownie?

Z komunikatu niemieckiego ministerstwa gospodarki wynika, że rząd przyjął rozporządzenie umożliwiające ponowne uruchomienie jednostek należących do koncernów RWE AG i LEAG. Ma to pomóc w oszczędzaniu gazu i zapobiegnięciu niedoborom dostaw energii w nadchodzącym sezonie grzewczym.

Decyzja dotyczy dwóch bloków węglowych z elektrowni RWE w Niederaußem – bloków E i F – oraz bloku C elektrowni Neurath. Ponadto oczekuje się, że LEAG przygotuje z powrotem bloki E i F swojej elektrowni w Jänschwalde. Nie zapadła natomiast jeszcze decyzja o przedłużeniu funkcjonowania dwóch bloków węgla brunatnego RWE – Neurath D i E.

Węgiel brunatny bardziej truje

Co istotne, wszystkie te bloki energetyczne zasilane są węglem brunatnym, przy spalaniu którego emitowane są większe ilości dwutlenku węgla niż przy spalaniu węgla kamiennego. Z drugiej jednak strony, gdyby nie liczyć unijnych opłat za emisję dwutlenku węgla, elektrownie zasilane węglem brunatnym wytwarzają najtańszą energię. Ministerstwo gospodarki Niemiec stwierdziło, że decyzja nie ma wpływu na cele klimatyczne Niemiec i cel polegający na całkowitym wycofaniu się z węgla ma zostać dotrzymany. Miałoby się to stać już w 2030 r.

Niemcy mają problem z energią w związku z ograniczeniem dostaw gazu przez Rosję oraz wygaszeniem reaktorów atomowych.

Źródło: Bloomberg
Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA

Etapy rozwoju Unii

Niektórzy zarzucają mi, że bez powodu nienawidzę Unii Europejskiej. Albo uważają, że nawet jeśli mam jakiś powód, to nie mam racji, bo przecież Unia jest taka wspaniała i chce wyłącznie naszego dobrobytu. To kompletna nieprawda.
5 MIN CZYTANIA