fbpx
niedziela, 10 grudnia, 2023
Strona głównaEnergetykaNiemcy przywracają do działania elektrownie węglowe

Niemcy przywracają do działania elektrownie węglowe

Aby zabezpieczyć kraj na ewentualność braków energii elektrycznej Niemcy zdecydowały o postawieniu przed zimą w stanie gotowości do uruchomienia kilku bloków energetycznych zasilanych węglem brunatnym.

Nie oglądając się na jęki ekologów i politykę klimatyczno-energetyczną Unii Europejskiej, Niemcy przywrócą na rynek trzy niefunkcjonujące elektrownie węglowe, aby zapewnić gospodarce możliwość utrzymania dostaw energii w szczytowych momentach zapotrzebowania – informuje Bloomberg.

Które elektrownie?

Z komunikatu niemieckiego ministerstwa gospodarki wynika, że rząd przyjął rozporządzenie umożliwiające ponowne uruchomienie jednostek należących do koncernów RWE AG i LEAG. Ma to pomóc w oszczędzaniu gazu i zapobiegnięciu niedoborom dostaw energii w nadchodzącym sezonie grzewczym.

Decyzja dotyczy dwóch bloków węglowych z elektrowni RWE w Niederaußem – bloków E i F – oraz bloku C elektrowni Neurath. Ponadto oczekuje się, że LEAG przygotuje z powrotem bloki E i F swojej elektrowni w Jänschwalde. Nie zapadła natomiast jeszcze decyzja o przedłużeniu funkcjonowania dwóch bloków węgla brunatnego RWE – Neurath D i E.

Węgiel brunatny bardziej truje

Co istotne, wszystkie te bloki energetyczne zasilane są węglem brunatnym, przy spalaniu którego emitowane są większe ilości dwutlenku węgla niż przy spalaniu węgla kamiennego. Z drugiej jednak strony, gdyby nie liczyć unijnych opłat za emisję dwutlenku węgla, elektrownie zasilane węglem brunatnym wytwarzają najtańszą energię. Ministerstwo gospodarki Niemiec stwierdziło, że decyzja nie ma wpływu na cele klimatyczne Niemiec i cel polegający na całkowitym wycofaniu się z węgla ma zostać dotrzymany. Miałoby się to stać już w 2030 r.

Niemcy mają problem z energią w związku z ograniczeniem dostaw gazu przez Rosję oraz wygaszeniem reaktorów atomowych.

Źródło: Bloomberg
Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Elektrownie wiatrowe doprowadziły Siemensa na skraj upadku

Awarie elektrowni wiatrowych marki Siemens Energy doprowadziły firmę do trudnej sytuacji finansowej, w której – aby ją uratować – niezbędna była pomoc niemieckiego rządu.
< 1 MIN CZYTANIA

Powrót Niemiec do energetyki jądrowej: czy to w ogóle możliwe?

Na niedawnej konferencji klimatycznej 22 kraje ogłosiły, że będą dalej rozwijać energetykę jądrową. W Niemczech dwie partie polityczne – Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna (CDU) i Wolna Partia Demokratyczna (FDP) wzywają do ponownego uruchomienia sześciu niepracujących już reaktorów. Czy po takim czasie da się to zrobić?
3 MIN CZYTANIA

Czy TK uchroni domy, szkoły i szpitale przed Brukselą?

Zarząd Elektrociepłowni Będzin ma nadzieję, że Trybunał Konstytucyjny uratuje spółkę przed unijnymi karami nałożonym przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach. W przeciwnym razie sytuacja finansowa spółki będzie bardzo trudna.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Konfederacja przeciwko strefie zakazu samochodów w Warszawie

Przed sesją Rady Warszawy, która rozpatrywała wprowadzenie strefy czystego transportu w mieście, politycy Konfederacji zdecydowanie wyrazili swoje stanowisko przeciwko temu kontrowersyjnemu pomysłowi.
2 MIN CZYTANIA

Wydawcy założyli organizację lobbingową

Piętnaście polskich wydawnictw założyło Porozumienie Wydawców Książek – Związek Pracodawców. Po rejestracji w sądzie Związek będzie otwarty na przyjmowanie nowych członków.
2 MIN CZYTANIA

CBA zatrzymało byłego posła

W związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i posła na Sejm RP Adama G. oraz przedsiębiorcę Jarosława K.
< 1 MIN CZYTANIA