fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumOtwórzmy rynek zamówień publicznych dla polskich MŚP. Jak najszybciej!

Otwórzmy rynek zamówień publicznych dla polskich MŚP. Jak najszybciej!

Zarówno Polska jak i świat żyją obecnie pandemią COVID – 19. Ten zjadliwy wirus wyrządza szkody ludzkiemu zdrowiu i stanowi poważne zagrożenie szczególnie dla najsłabszych; ludzi starszych, schorowanych, osłabionych. O tym myślmy i pamiętajmy w pierwszej kolejności. Na drugim miejscu są tematy gospodarcze. Chociaż one także pośrednio przekładają się na zdrowie i życie. Bez dobrze funkcjonującej gospodarki trudno mówić o godnym bycie. Wiele osób już teraz cierpi na poważne lęki i niepokoje związane z dniem jutrzejszym. Zamartwiają się, co będzie z nimi i ich rodzinami, jak zwiążą koniec z końcem. Temu niepokojowi trzeba szybko wyjść naprzeciw.

W Radzie Gospodarczej Strefy Wolnego Słowa (RG SWS) szukamy rozwiązań, które pomogą przetrwać polskiej gospodarce ten czas oraz przyspieszą jej rozkwit, kiedy, z Bożą pomocą, pokonamy epidemię. Wysłaliśmy list otwarty do Pana Premiera, skierowaliśmy także pismo do Ministra Finansów, w obu tych dokumentach wskazujemy, co naszym zdaniem trzeba zrobić w tym momencie. 

Jednocześnie jednak wciąż szukamy optymalnych opcji, które pozwolą na szybkie odbicie i utrwalą stabilne fundamenty rozwoju naszego kraju. Przez wiele miesięcy RG SWS uczestniczyła w dyskusji na temat nowego prawa zamówień publicznych. Rozmawialiśmy o tym z Panią Minister Jadwigą Emilewicz i szefem Urzędu Zamówień Publicznych Hubertem Nowakiem. Przygotowaliśmy analizy i rekomendacje, napisaliśmy wiele tekstów prasowych. Wydawało się, że wraz z uchwaleniem nowej ustawy Prawo Zamówień Publicznych temat można, przynajmniej na jakiś czas, odłożyć. Okazuje się jednak, że rzeczywistość wymaga, aby do niego wrócić.

W ustawie znalazło się wiele naszych propozycji, nie udało się jednak umieścić w niej jednego, bardzo ważnego rozwiązania. Chodzi mianowicie o przyznanie puli zamówień przedsiębiorstwom z sektora MŚP. To właśnie mniejsze firmy są obecnie szczególnie narażone na skutki kryzysu związanego z koronawirusem. To tam toczy się desperacka walka o zachowanie miejsc pracy i względny powrót do normalności. Przypominam, że rynek zamówień publicznych w Polsce ma wartość około 10 procent PKB, to zawrotna kwota 200 miliardów złotych. Warto, aby te pieniądze płynęły do polskich firm z sektora MŚP. To tam jest większość miejsc pracy, to tam budowany jest nasz kapitał narodowy.

Obecnie podmioty z tego sektora mają jedynie około 25-procentowy udział w wartości runku zamówień publicznych w naszym kraju. Dla porównania, na Łotwie wskaźnik ten wynosi ponad 70 proc! Obecnie Unia Europejska jest zdecydowanie bardziej skłonna do ustępstw, jeśli chodzi o wspieranie rodzimych gospodarek. Poluzowaniu ulegają reguły dotyczące deficytów krajowych czy pomocy publicznej. Warto wziąć to pod uwagę i w nowej ustawie PZP zawrzeć pulę zamówień dedykowaną MŚP. I to nie tylko tych poniżej progów unijnych! Jest szansa na to, że uda się ten pomysł przeforsować na poziomie wspólnotowym. Niech MŚP mają w całym rynku zamówień publicznych ustawowo zagwarantowany udział na poziomie minimum 50 procent.

To wymaga, aby niektóre zamówienia dzielić na części tak, aby dostosować je do możliwości mniejszych podmiotów. W tym celu zaś konieczne jest sprawne działanie zamawiających. Warto także wspierać, również ustawowo, konsorcja firm z sektora MŚP, tak aby wspólnie mogły realizować większe przedsięwzięcia. Stoimy wobec wielu wyzwań, które wymagają działań odważnych i zdecydowanych. Powyższa propozycja jest jednym z nich. Stąd apeluję, aby wziąć ją pod uwagę.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Dlaczego rząd w kwestii strategii mieszkaniowej wywiesił białą flagę?

Na rynek mieszkaniowy musimy patrzeć jak na jeden ze strategicznych obszarów gospodarczych państwa, takich jak komunikacja, energetyka czy zbrojeniówka. Bez mieszkań państwo nie będzie się w stanie rozwijać. Nadal będziemy mieć również poważne problemy natury demograficznej. Tymczasem można odnieść wrażenie, że rząd w kwestii strategii mieszkaniowej wywiesił białą flagę.
6 MIN CZYTANIA

Na czym polega rozsądna i skuteczna pomoc uchodźcom?

Jesteśmy świadkami największego od kilkudziesięciu lat kryzysu humanitarnego w naszej części świata. Na skutek inwazji Rosji na Ukrainę do Polski napłynęła kilkumilionowa rzesza uchodźców zza wschodniej granicy. Na tę potrzebę Polacy odpowiedzieli serdecznością i życzliwością. Wielkie serca naszych rodaków to wspaniały pokaz solidarności. Jednak dopiero teraz przed nami największe wyzwania: społeczne, polityczne i gospodarcze. Reakcja na nie stanowić będzie prawdziwy egzamin dla naszego państwa.
5 MIN CZYTANIA

List do przewodniczącej Komisji Europejskiej o natychmiastowe odblokowanie Polsce środków z KPO

Prezentujemy list prezesa Rady Gospodarczej Strefy Wolnego Słowa do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, w którym apeluje on o niezwłoczne odblokowanie Polsce funduszy z Krajowego Planu Odbudowy.
< 1 MIN CZYTANIA