Żarnowiec na Pomorzu będzie miejscem, w którym PGE zbuduje elektrochemiczny magazyn energii elektrycznej.

Nowa inwestycja PGE oznacza utworzenie magazynu prądu o mocy co najmniej 200 MW i pojemności co najmniej 820 MWh. Spółka poinformowała, że otrzymała od regulatora promesę koncesji na magazynowanie energii.

Prezes PGE Wojciech Dąbrowski podkreślił, że jest to pierwsza tego typu promesa w Polsce. Dodał on, że inwestycja w Żarnowcu jest częścią celu strategicznego Grupy PGE, który zakłada, aby do 2030 r. posiadać w Polsce 800 MW nowych instalacji magazynowania energii.

– Instalacje zapewnią bezpieczną integrację systemową nowych odnawialnych źródeł energii, przyczynią się do stabilizacji systemu elektroenergetycznego oraz poprawią bezpieczeństwo energetyczne kraju – powiedział Dąbrowski. – Projekt magazynu energii w Żarnowcu wpisuje się w cele Europejskiego Zielonego Ładu w zakresie lepszej integracji energii elektrycznej z OZE oraz ograniczenia wykorzystania wysokoemisyjnych jednostek konwencjonalnych – dodał prezes PGE.

Spółka wskazała, że projekt budowy wielkoskalowego Bateryjnego Magazynu Energii Elektrycznej (BMEE) przy Elektrowni Szczytowo-Pompowej Żarnowiec o mocy nie mniejszej niż 200 MW i pojemności ponad 820 MWh jest jednym z największych tego typu projektów w Europie. PGE poinformowała, że magazyn w Żarnowcu będzie w stanie świadczyć pełny zakres regulacyjnych usług systemowych i może posłużyć do „odbudowy” systemu energetycznego lub zasilić energią około 200 tysięcy domów przez okres co najmniej 5 godzin, przy średnim obciążeniu 5 kW na dom. Planowana lokalizacja magazynu znajduje się ok. 10 km od brzegu Morza Bałtyckiego.

PAP

Poprzedni artykułBaza organizacji oraz instytucji polskich i polonijnych – warto zajrzeć na stronę GUS
Następny artykułRealne wynagrodzenia maleją!