fbpx
środa, 27 września, 2023
Strona głównaEnergetykaPolska a Europa – podwyżki cen energii

Polska a Europa – podwyżki cen energii

Polska jest wśród trzech krajów o najniższym wzroście cen energii elektrycznej i gazu w Unii Europejskiej – wynika z analizy przeprowadzonej przez Polski Instytutu Ekonomiczny.

PIE przypomina, że od stycznia do października 2022 r. ceny za energię elektryczną w UE, względem roku poprzedniego wzrosły o 45 proc., a za gaz o ponad 90 proc. Łączna pomoc krajów Wspólnoty skierowana na walkę z wysokimi cenami energii dla gospodarstw domowych przekroczyła 573 mld euro. Analitycy PIE zestawili średnie wzrosty cen energii elektrycznej i gazu w gospodarstwach domowych dla poszczególnych krajów i regionów Europy z wdrożonymi przez rządy pakietami pomocowymi, a także sprawdzili, jak wyglądałyby ścieżki cen energii elektrycznej i gazu, gdyby nie istniało wsparcie rządowe.

– Rządowe pakiety ochrony przed skutkami kryzysu pozwoliły na obniżenie cen gazu dla gospodarstw domowych w UE średnio miesięcznie o ponad 10 proc. względem scenariusza bez wsparcia fiskalnego. W Polsce ceny gazu były o 40 proc. niższe od zakładanych na podstawie dynamiki na rynku hurtowym – był to trzeci najlepszy wynik w UE po Węgrzech i Rumunii – powiedział Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego. – Z kolei ceny energii elektrycznej od początku kryzysu były w Polsce średnio o 26 proc. mniejsze niż w scenariuszu bez rządowego wsparcia, przy średniej unijnej rzędu 16 proc. Założenia w scenariuszu alternatywnym dotyczące cen hurtowych są uproszczeniem, jednak wyniki pozwalają na zobrazowanie skuteczności pakietów wsparcia i wrażliwości na zmienność cen nośników energii – dodał ekspert.

Z analizy PIE wynika również, że największe podwyżki rachunków odnotowano w Europie Zachodniej. Przykładowo w Belgii lub Austrii gospodarstwa domowe muszą dzisiaj płacić za prąd i gaz nawet dwa razy więcej niż rok temu. W Polsce prąd potaniał o 1 proc., a gaz podrożał o niespełna 40 proc. Magdalena Maj, kierownik zespołu klimatu i energii w PIE, wyjaśniła, że olbrzymie podwyżki rachunków za prąd w Europie Zachodniej są spowodowane wysokim uzależnieniem od gazu z Rosji i produkowaniem w tych krajach prądu ze spalania tego surowca.

– W Niemczech, pomimo przeznaczenia 264 mld euro, gospodarstwa domowe doświadczyły wzrostu cen energii elektrycznej o prawie 40 proc., a gazu o ponad 195 proc. – zaznaczyła analityczka.

Od września 2021 r. kraje Unii Europejskiej przeznaczyły na walkę z kryzysem energetycznym niemal 675 mld euro.

Źródło: PIE

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA

Czekają nas olbrzymie podwyżki za prąd?

Jeśli rząd odejdzie od zamrożenia cen energii, to w 2024 roku Polacy będą musieli zapłacić za prąd o wiele więcej niż dzisiaj.
2 MIN CZYTANIA

Polska stanie się regionalnym hubem energetycznym?

Polski rząd liczy na to, że dzięki rozwojowi Terminalu FSRU 2 w rejonie Gdańska, nasz kraj stanie się hubem energetycznym dla państw regionu.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Czy Polacy potrafią rozmawiać o podwyżce?

Choć nie wszyscy Polacy są zadowoleni ze swojego wynagrodzenia, to wielu z nich nigdy nie rozmawiało z szefem o podwyżce.
2 MIN CZYTANIA

Estoński CIT coraz bardziej popularny

W związku z rosnącą popularnością tzw. estońskiego CIT Ministerstwo Finansów chce rozwijać tę formę opodatkowania.
2 MIN CZYTANIA

Inflacja kieruje Polaków do internetu

W związku z wysoką inflacją coraz więcej Polaków decyduje się robić różnego rodzaju zakupy w internecie.
< 1 MIN CZYTANIA