Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło pakiet wsparcia dla przedsiębiorców, którzy borykają się z rosnącymi cenami gazu i prądu.

Głównymi elementami wsparcia MRiT dla przedsiębiorców jest budowa bezpośrednich linii energetycznych oraz pomoc finansowa. Zgodnie z planem pierwszy program pomocowy zostanie skierowany do przedsiębiorstw energochłonnych.

– Pakiet dla przedsiębiorstw energochłonnych jest niezwykle istotny z punktu widzenia łańcuchów dostaw. Wiele surowców, które są wytwarzane w tych przedsiębiorstwach stanowią komponent całej gospodarki – powiedział podczas konferencji prasowej minister Waldemar Buda. – W resorcie pracujemy nad programem, który złagodzi skutki wzrostu cen energii elektrycznej i gazu wśród przedsiębiorstw. Przeznaczymy na niego ok. 5 mld zł. Wypłata środków nastąpi jeszcze w tym roku. Przewidujemy, że z rządowej pomocy skorzysta ok. 250 firm – dodał.

Z informacji przekazanych przez MRiT dowiadujemy się, że o pomoc będą mogły starać się firmy energochłonne, w których koszty nabycia prądu i gazu wynoszą co najmniej 3 proc. wartości produkcji i które działają w branżach wskazanych przez Komisję Europejską, jak np. produkcja kafli i płytek, nawozów czy wyrobów hutniczych. Okres realizacji programu obejmuje 2022 r., ale niewykluczone, że zostanie on przedłużony na 2023 r. Budżet na lata 2022-2031 wyniesie ok. 45,4 mld zł.

Poza tym rząd chce przyspieszyć budowę tzw. bezpośrednich linii energetycznych łączących elektrownie (również ze źródeł odnawialnych) bezpośrednio z odbiorcą. Takie rozwiązanie pozwala przedsiębiorcom nie tylko korzystać z zielonej energii, ale też obniżyć koszty pozyskiwanego prądu.

Poprzedni artykułWidzę ciemność, a nie dobrobyt!
Następny artykułPracodawcy krytycznie o wzroście płacy minimalnej