fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaPomoc dla firm dotkniętych kryzysem energetycznym

Pomoc dla firm dotkniętych kryzysem energetycznym

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło pakiet wsparcia dla przedsiębiorców, którzy borykają się z rosnącymi cenami gazu i prądu.

Głównymi elementami wsparcia MRiT dla przedsiębiorców jest budowa bezpośrednich linii energetycznych oraz pomoc finansowa. Zgodnie z planem pierwszy program pomocowy zostanie skierowany do przedsiębiorstw energochłonnych.

– Pakiet dla przedsiębiorstw energochłonnych jest niezwykle istotny z punktu widzenia łańcuchów dostaw. Wiele surowców, które są wytwarzane w tych przedsiębiorstwach stanowią komponent całej gospodarki – powiedział podczas konferencji prasowej minister Waldemar Buda. – W resorcie pracujemy nad programem, który złagodzi skutki wzrostu cen energii elektrycznej i gazu wśród przedsiębiorstw. Przeznaczymy na niego ok. 5 mld zł. Wypłata środków nastąpi jeszcze w tym roku. Przewidujemy, że z rządowej pomocy skorzysta ok. 250 firm – dodał.

Z informacji przekazanych przez MRiT dowiadujemy się, że o pomoc będą mogły starać się firmy energochłonne, w których koszty nabycia prądu i gazu wynoszą co najmniej 3 proc. wartości produkcji i które działają w branżach wskazanych przez Komisję Europejską, jak np. produkcja kafli i płytek, nawozów czy wyrobów hutniczych. Okres realizacji programu obejmuje 2022 r., ale niewykluczone, że zostanie on przedłużony na 2023 r. Budżet na lata 2022-2031 wyniesie ok. 45,4 mld zł.

Poza tym rząd chce przyspieszyć budowę tzw. bezpośrednich linii energetycznych łączących elektrownie (również ze źródeł odnawialnych) bezpośrednio z odbiorcą. Takie rozwiązanie pozwala przedsiębiorcom nie tylko korzystać z zielonej energii, ale też obniżyć koszty pozyskiwanego prądu.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA