fbpx
poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaGospodarkaPracodawcy i pracownicy nie chcą nowych euroregulacji!

Pracodawcy i pracownicy nie chcą nowych euroregulacji!

Projekt unijnej dyrektywy o pracy platformowej budzi wśród pracodawców zastrzeżenia związane m.in. z dużą ingerencją w prowadzenie działalności gospodarczej.

Aktualnie kończą są prace nad projektem unijnej dyrektywy w sprawie poprawy warunków pracy za pośrednictwem platform cyfrowych. Rada z Parlamentem Europejskim prowadzą rozmowy na temat ostatecznej wersji projektu – informuje Konfederacja Lewiatan.

Wady nowej regulacji

W swoim komentarzu Konfederacja Lewiatan wskazuje wady nowej regulacji: „ocena skutków regulacji dyrektywy nie uwzględnia wzrostu kosztów usług świadczonych przez cyfrowe platformy. Usługi będą droższe i trudno dostępne. To przełoży się na sytuację współpracowników platform, jak i konsumentów. Koszty będą związane nie tylko z przekwalifikowaniem podstaw współpracy, ale ze znacznie zwiększonymi obciążeniami administracyjnymi działalności platform”.

Wdrożenie dyrektywy doprowadzi do zróżnicowania sytuacji osób wykonujących takie same usługi, zadania w różnych sektorach, ale różnie kształtując ich uprawnienia w zależności od sposobu organizacji współpracy. Propozycja PE eliminuje w ogóle stosowanie umów cywilnoprawnych, a w praktyce zakłada automatyczne domniemanie istnienia stosunku pracy w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą

– mówi Robert Lisicki, dyrektor departamentu pracy Konfederacji Lewiatan.

Kurierzy przeciw

Co ciekawe, przeciwko nowym regulacjom są także osoby, na rzecz których rzekomo nowe przepisy mają działać. Prawie 70 proc. ankietowanych kurierów nie chce rezygnować z elastyczności na rzecz stałych grafików, nawet gdyby hipotetycznie oznaczało to o 15 proc. wyższe dochody. Pracę może stracić nawet 250 tys. kurierów.

Źródło: Konfederacja Lewiatan
Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wartość unijnej produkcji rolnej bije rekordy

Wartość produkcji sektora rolnego wszystkich państw należących do Unii Europejskiej systematycznie rośnie od ponad dekady i pobiła w ubiegłym roku kolejne rekordy.
< 1 MIN CZYTANIA

Europejskie firmy w czasie pandemii

W 2021 roku w państwach Unii Europejskiej założono znacznie więcej firm niż zamknięto. Polska, niestety, jest krajem zaniżającym ten wynik.
< 1 MIN CZYTANIA

Nie będzie już polskich śledzi?

Unia Europejska zamierza radykalnie ograniczyć – i to od 1 stycznia 2024 r. – możliwość połowu śledzia na Morzu Bałtyckim, co uderzy w i tak już poturbowanych przez Brukselę polskich rybaków.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Wenezuelczycy poparli przejęcie sąsiedniego kraju

Mieszkańcy Wenezueli w referendum poparli propozycję, by należący do Gujany region Essequibo został zaanektowany przez władze w Caracas.
2 MIN CZYTANIA

Droższe paliwo do starszych aut

Unia Europejska zdecydowała, że paliwa muszą mieć więcej biokomponentów. Oznacza to, że kierowcy starszych samochodów będą musieli tankować droższą benzynę.
2 MIN CZYTANIA

KE przedłużyła zgodę na stosowanie glifosatu

Pod koniec listopada 2023 r. Komisja Europejska przyjęła rozporządzenie wykonawcze, które przedłużyło zatwierdzenie potencjalnie rakotwórczej substancji glifosat o 10 lat.
2 MIN CZYTANIA