fbpx
niedziela, 21 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaPrywatna kopalnia chce wydobywać węgiel

Prywatna kopalnia chce wydobywać węgiel

Prywatna spółka EKO-Plus z Bytomia planuje wydobycie węgla kamiennego ze złóż nieczynnej od 25 lat kopalni „Porąbka-Klimontów 1” w Sosnowcu.

W złożu zalega 20 mln ton dobrej jakości węgla kamiennego – informuje serwis sosnowiec.naszemiasto.pl. Działająca w tym miejscu kopalnia „Porąbka-Klimontów” zakończyła wydobycie w 1998 r.

Powrót do węgla

Aktualnie spółka EKO-Plus pozyskuje surowiec w Bytomiu z dawnej KWK „Powstańców Śląskich”. Z kolei realizacja podobnego przedsięwzięcia w Sosnowcu oznaczałby powrót górnictwa do Zagłębia Dąbrowskiego.

Nieco symboliczny, bo byłaby to niewielka kopalnia, ale jednak powrót. Powstałoby 150 do 200 miejsc pracy. Biorąc pod uwagę realizowany na bieżąco import węgla do Polski na dużą skalę, na pewno wpłynęłoby to na jego zmniejszenie, chociażby w minimalnym stopniu

– informuje EKO-Plus Sp. z o.o.

Pozytywny wpływ na środowisko

To, czy zostanie wznowione wydobycie węgla w Sosnowcu zależy od decyzji dyrektora Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach. Trwa postępowanie o decyzji środowiskowej dla przedsięwzięcia polegającego na eksploatacji i przeróbce węgla kamiennego ze złoża „Porąbka-Klimontów 1″ w obrębie projektowanego Obszaru Górniczego „Porąbka”.

Jak zapewnia spółka EKO-Plus, planowany „sposób eksploatacji spowoduje minimalny wpływ na powierzchnię terenu, ponieważ eksploatacja będzie prowadzona stosunkowo wąskimi chodnikami, z pozostawieniem pomiędzy nimi szerokich pasów niewybranych. Dodatkowo wybrane przestrzenie byłyby podsadzane z wykorzystaniem pyłów (popiołów) pochodzących z energetyki zawodowej, co oddziaływałoby pozytywnie na środowisko – odpady byłyby lokowane pod ziemią”. Ponadto przewidywana jest tzw. czysta eksploatacja złoża, co pozwoli na eliminację procesów przeróbczych stanowiących źródło pylenia.

Źródło: sosnowiec.naszemiasto.pl

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

Walka z globalnym ociepleniem trwa, a Chiny robią swoje

W 2023 roku władze Państwa Środka mocno postawiły na rozwój energetyki opartej o węgiel, co stawia pod znakiem zapytania możliwość realizacji przez Chiny celów klimatycznych wyznaczonych na rok 2030.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Etapy rozwoju Unii

Niektórzy zarzucają mi, że bez powodu nienawidzę Unii Europejskiej. Albo uważają, że nawet jeśli mam jakiś powód, to nie mam racji, bo przecież Unia jest taka wspaniała i chce wyłącznie naszego dobrobytu. To kompletna nieprawda.
5 MIN CZYTANIA

Sri Lanka nie tylko tuk tukiem

Podczas targów książki w Łodzi, na których odbyła się prapremiera mojej najnowszej książki „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”, jedna z czytelniczek napomknęła, że planuje wyjazd na Sri Lankę. Odpowiedziałem, że właśnie cały styczeń przebywałem w tym kraju i co nieco wiem o wyspie. Kobieta spytała mnie, czy da się tam przeżyć za 20 dolarów. Spytałem, czy ma na myśli jeden dzień, ale po jej minie wywnioskowałem, że chyba myślała o znacznie dłuższym okresie czasu. Stwierdziłem, że jeden dzień jedna osoba może jakoś przeżyć za tę kwotę, ale na pewno nie cała rodzina przez miesiąc.
7 MIN CZYTANIA

Ludzie nie chcą mieszkać w wiatrakowym lesie [WYWIAD]

Wiatraki oznaczają dewastację terenu w obrębie wielu kilometrów, zabijają ptaki, a ludziom nie dają normalnie żyć – mówi Tomasz Berliński, mieszkaniec pięknych przyrodniczo terenów gminy Górowo Iławeckie, gdzie ma powstać elektrownia wiatrowa.
8 MIN CZYTANIA