fbpx
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaInwestycjeRekordowy wzrost polskich inwestycji za granicą

Rekordowy wzrost polskich inwestycji za granicą

W 2022 roku – w porównaniu z rokiem poprzednim – wzrost wartości polskich inwestycji bezpośrednich za granicą był rekordowy i wyniósł 19,4 mld zł.

Na koniec 2022 r. należności z tytułu polskich inwestycji bezpośrednich za granicą wyniosły 130,5 mld zł. Wzrost wartości polskich inwestycji bezpośrednich za granicą wyniósł 19,4 mld zł – to dane z raportu NBP pt. „Polskie inwestycje bezpośrednie za granicą w 2022 roku”. Dla porównania, w 2018 r. należności z tytułu polskich inwestycji bezpośrednich za granicą wyniosły niecałe 92,6 mld zł.

Rekordowe reinwestycje zysków

Na koniec 2022 r. najwyższe stany należności z tytułu polskich inwestycji bezpośrednich za granicą odnotowano wobec podmiotów w Luksemburgu i w Czechach. Firmy z Luksemburga są bezpośrednimi właścicielami inwestycji ulokowanych w innych krajach, a w przypadku naszego południowego sąsiada są to inwestycje bez pośrednictwa podmiotów specjalnego przeznaczenia, wynikające z jednostkowych transakcji.

Z raportu NBP wynika, że w 2022 r. polskie inwestycje bezpośrednie za granicą wyniosły 28,2 mld zł. Przeważały reinwestycje zysków w rekordowej wysokości 25,1 mld zł. Największe transakcje polskich rezydentów z tego tytułu miały miejsce w Czechach (4 mld zł), Niemczech (1,8 mld zł) oraz na Węgrzech i w Luksemburgu (po 1,7 mld zł). Z kolei kapitał z tytułu polskich inwestycji bezpośrednich wycofywano głównie z Rosji (1,3 mld zł), co wynikało z sankcji nałożonych na ten kraj.

Rekordowe zyski

W 2022 r. transakcje z tytułu polskich inwestycji bezpośrednich dotyczyły przede wszystkim zagranicznych podmiotów bezpośredniego inwestowania związanych z górnictwem i wydobywaniem, handlem hurtowym i detalicznym, przetwórstwem przemysłowym i działalnością finansową i ubezpieczeniową.

Autorzy raportu NBP podają, że dochody polskich inwestorów z tytułu inwestycji bezpośrednich za granicą w 2022 r. osiągnęły historycznie najwyższą wartość 29,2 mld zł. Dla porównania, w 2018 r. było to niecałe 7,9 mld zł.

Źródło: NBP.pl

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

UOKiK doradza cierpliwość przy inwestowaniu

W związku ze Światowym Dniem Konsumenta Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje do Polaków o cierpliwość i ostrożność przy inwestowaniu.
2 MIN CZYTANIA

Polacy wolą oszczędzać niż inwestować

Polacy niechętnie inwestują, bo mają niski poziom wiedzy finansowej, nie ufają instytucjom finansowym, a oferta inwestycyjna nie jest dla nich przejrzysta.
2 MIN CZYTANIA

Młode Polki interesują się inwestowaniem

Większość Polek dobrze ocenia własną sytuację finansową, a młodsze kobiety są coraz bardziej zainteresowane inwestycjami.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA