fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaInwestycjeRekordowy wzrost polskich inwestycji za granicą

Rekordowy wzrost polskich inwestycji za granicą

W 2022 roku – w porównaniu z rokiem poprzednim – wzrost wartości polskich inwestycji bezpośrednich za granicą był rekordowy i wyniósł 19,4 mld zł.

Na koniec 2022 r. należności z tytułu polskich inwestycji bezpośrednich za granicą wyniosły 130,5 mld zł. Wzrost wartości polskich inwestycji bezpośrednich za granicą wyniósł 19,4 mld zł – to dane z raportu NBP pt. „Polskie inwestycje bezpośrednie za granicą w 2022 roku”. Dla porównania, w 2018 r. należności z tytułu polskich inwestycji bezpośrednich za granicą wyniosły niecałe 92,6 mld zł.

Rekordowe reinwestycje zysków

Na koniec 2022 r. najwyższe stany należności z tytułu polskich inwestycji bezpośrednich za granicą odnotowano wobec podmiotów w Luksemburgu i w Czechach. Firmy z Luksemburga są bezpośrednimi właścicielami inwestycji ulokowanych w innych krajach, a w przypadku naszego południowego sąsiada są to inwestycje bez pośrednictwa podmiotów specjalnego przeznaczenia, wynikające z jednostkowych transakcji.

Z raportu NBP wynika, że w 2022 r. polskie inwestycje bezpośrednie za granicą wyniosły 28,2 mld zł. Przeważały reinwestycje zysków w rekordowej wysokości 25,1 mld zł. Największe transakcje polskich rezydentów z tego tytułu miały miejsce w Czechach (4 mld zł), Niemczech (1,8 mld zł) oraz na Węgrzech i w Luksemburgu (po 1,7 mld zł). Z kolei kapitał z tytułu polskich inwestycji bezpośrednich wycofywano głównie z Rosji (1,3 mld zł), co wynikało z sankcji nałożonych na ten kraj.

Rekordowe zyski

W 2022 r. transakcje z tytułu polskich inwestycji bezpośrednich dotyczyły przede wszystkim zagranicznych podmiotów bezpośredniego inwestowania związanych z górnictwem i wydobywaniem, handlem hurtowym i detalicznym, przetwórstwem przemysłowym i działalnością finansową i ubezpieczeniową.

Autorzy raportu NBP podają, że dochody polskich inwestorów z tytułu inwestycji bezpośrednich za granicą w 2022 r. osiągnęły historycznie najwyższą wartość 29,2 mld zł. Dla porównania, w 2018 r. było to niecałe 7,9 mld zł.

Źródło: NBP.pl

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polscy inwestorzy pozostają optymistami

Prawie połowa polskich inwestorów oczekuje, że ich zwroty z inwestycji w ciągu najbliższych 12 miesięcy będą wyższe niż rok wcześniej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy coraz chętniej wychodzą na zagraniczne rynki

W 2022 roku znacznie wzrosła wartość polskich inwestycji za granicą, a nasze firmy zdecydowanie najchętniej inwestują w Europie.
2 MIN CZYTANIA

Geely ruszy w Polsce z produkcją samochodów elektrycznych

Chińska firma Geely będzie produkować modele swoich marek w fabryce Izery w Jaworznie. Ostateczne ustalenia mają prowadzić do wyboru dwóch modeli chińskiego właściciela. Ma to pozwolić na takie moce produkcyjne, by zapewnić rentowność zakładu i planowaną skalę.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

CBA zatrzymało byłego posła

W związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i posła na Sejm RP Adama G. oraz przedsiębiorcę Jarosława K.
< 1 MIN CZYTANIA

Czy TK uchroni domy, szkoły i szpitale przed Brukselą?

Zarząd Elektrociepłowni Będzin ma nadzieję, że Trybunał Konstytucyjny uratuje spółkę przed unijnymi karami nałożonym przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach. W przeciwnym razie sytuacja finansowa spółki będzie bardzo trudna.
2 MIN CZYTANIA

Unijny zamach na kawę

W wyniku unijnych regulacji dotyczących wylesionych terenów w Unii Europejskiej już w 2025 r. może zabraknąć nie tylko kawy, ale także oleju palmowego oraz kakao.
2 MIN CZYTANIA