fbpx
poniedziałek, 29 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaRząd zaostrza plan transformacji energetycznej

Rząd zaostrza plan transformacji energetycznej

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło Komisji Europejskiej bazowy scenariusz transformacji energetycznej Polski, który zakłada zaostrzenie dotychczasowej tzw. polityki klimatycznej.

Scenariusz bazowy zakłada rozwój sytuacji na podstawie już działających i planowanych instrumentów. Natomiast w połowie br. ma się pojawić plan ambitny, który będzie przewidywał przyspieszenie dekarbonizacji gospodarki.

Likwidacja górnictwa

Z urzędniczych planów wynika, że wydobycie węgla kamiennego energetycznego w Polsce nie przekroczy 30 mln ton w 2030 r. (w 2020 r. było to 42 mln ton). Z kolei w latach 2022-2030 ma zostać wyłączonych ponad 8 GW elektrowni i elektrociepłowni węglowych. Nie wiadomo, czym stabilna energia z węgla zostanie zastąpiona.

Prognozy z dotychczasowego „Krajowego planu w dziedzinie energii i klimatu” wskazywały, że udział OZE w produkcji energii elektrycznej może osiągnąć ok. 32 proc. w 2030 r. i prawie 40 proc. w 2040 r. Według nowego planu Polska ma osiągnąć ok. 50,1 proc. udziału OZE w finalnym zużyciu energii w elektroenergetyce w 2030 r., a w 2040 r. – 59,1 proc. – podaje serwis Business Insider Polska. Według planu do 2030 r. udział OZE w końcowym zużyciu energii brutto w Polsce ma wynieść 29,8 proc.

Dekarbonizacja ciepłownictwa

Z dokumentu wynika, że do ok. 2040 r. wszystkie potrzeby cieplne w gospodarce będą pokrywane przez ciepło systemowe oraz przez nisko- i zeroemisyjne źródła indywidualne. Dekarbonizacja ciepłownictwa w domach ma odbywać się w dużej mierze przez większe stosowanie pomp ciepła sprzężonych z instalacjami fotowoltaicznymi, w szczególności w nowych budynkach (ze względu na coraz wyższe wymagania Unii Europejskiej w zakresie charakterystyki energetycznej budynków). Już od 1 stycznia 2030 r. wszystkie nowe budynki budowane w Polsce mają być bezemisyjne, co mocno uderzy właścicieli po kieszeniach.

Zdaniem urzędników realizacja celu OZE w transporcie, na poziomie 29 proc. w 2030 r. jest niemożliwa do osiągnięcia w Polsce. Według prognoz do 2030 r. udział ten może wynieść 17,7 proc.

To 2030 r. nakłady na transformację energetyczną mają wynieść 300 mld zł.

Źródło: businessinsider.com.pl

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA

Etapy rozwoju Unii

Niektórzy zarzucają mi, że bez powodu nienawidzę Unii Europejskiej. Albo uważają, że nawet jeśli mam jakiś powód, to nie mam racji, bo przecież Unia jest taka wspaniała i chce wyłącznie naszego dobrobytu. To kompletna nieprawda.
5 MIN CZYTANIA

Sri Lanka nie tylko tuk tukiem

Podczas targów książki w Łodzi, na których odbyła się prapremiera mojej najnowszej książki „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”, jedna z czytelniczek napomknęła, że planuje wyjazd na Sri Lankę. Odpowiedziałem, że właśnie cały styczeń przebywałem w tym kraju i co nieco wiem o wyspie. Kobieta spytała mnie, czy da się tam przeżyć za 20 dolarów. Spytałem, czy ma na myśli jeden dzień, ale po jej minie wywnioskowałem, że chyba myślała o znacznie dłuższym okresie czasu. Stwierdziłem, że jeden dzień jedna osoba może jakoś przeżyć za tę kwotę, ale na pewno nie cała rodzina przez miesiąc.
7 MIN CZYTANIA