fbpx
piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaEnergetykaSolidarna Polska chce wyjścia Polski z unijnej polityki klimatycznej

Solidarna Polska chce wyjścia Polski z unijnej polityki klimatycznej

Posłowie Solidarnej Polski przyjęli uchwałę wzywającą do wyjścia Polski z mechanizmów unijnej polityki klimatycznej i podjęcia działań na rzecz transformacji energetycznej zapewniającej bezpieczeństwo naszego kraju.
Politycy Solidarnej Polski uważają, że Polska nie może zgadzać się na żadne działania, których konsekwencje uderzają w polskich obywateli i przyczyniają się do gwałtownego wzrostu cen, inflacji oraz zastopowania rozwoju gospodarczego.
Zwracają uwagę, iż przyjęcie założeń unijnego pakietu Fit for 55 będzie równoznaczne z ogromną drożyzną, która uderzy w poziom życia Polaków i bezpieczeństwo energetyczne całej Unii Europejskiej.
W swoim wpisie na FB Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości, przypomniał, że eksperci Banku Pekao przedstawili dane, z których wynika, że czteroosobowa rodzina w wyniku pakietu Fit for 55 zapłaci do 2030 r. 256 tys. zł, każdy Polak zapłaci 64 tys. zł. Już dzisiaj 60 proc. kosztów wysokich opłat są efektem unijnej polityki klimatycznej.
Kaleta dodał, że „za gigantyczne rachunki za prąd i gaz, które Państwo otrzymujecie, odpowiadają Donald Tusk i Ewa Kopacz, którzy w 2014 r. zgodzili się na drastyczne zaostrzenie systemu handlu emisjami ETS. System ten, ma charakter spekulacyjny, cena jednego certyfikatu wzrosła z 28 euro w 2020 r., do ponad 90 euro obecnie! Bez podjęcia zdecydowanych działań, będziemy mieli do czynienia z kolejnymi podwyżkami, które doprowadzą do ruiny budżety polskich rodzin”.
Wiceminister sprawiedliwości podkreślił ponadto, że „ochrona klimatu i środowiska jest dla nas bardzo ważna, ale musi się ona odbywać w sposób zrównoważony i racjonalny. Obecne działania przynoszą odwrotne, szkodliwe skutki. Koszty założeń unijnej polityki klimatycznej narzucanej przez KE ponoszą zwykli obywatele, co w konsekwencji będzie oznaczać doprowadzenie do ubóstwa setek tysięcy Polaków”.
Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA