fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaTechnologia wodorowa. Polska zacieśnia współpracę z mocnym partnerem

Technologia wodorowa. Polska zacieśnia współpracę z mocnym partnerem

Polska będzie współpracować z Japonią przy rozwoju technologii wodorowych.

W czwartek 4 maja minister klimatu i środowiska Anna Moskwa wspólnie z japońskim ministrem ekonomii, handlu i przemysłu Yasutoshim Nishimurą podpisała Memorandum o współpracy w dziedzinie wodoru. Szefowa resortu klimatu wyjaśniła, że jednym z celów porozumienia jest zainteresowanie japońskich przedsiębiorstw inwestycjami wodorowymi w Polsce.

Polska ma duży potencjał w technologii wodorowej

Minister Anna Moskwa ma nadzieję, że dzięki bliższej współpracy z Japonią uda się zwiększyć rozpoznawalność Polski jako kraju zaangażowanego we współpracę międzynarodową nad rozwojem technologii zeroemisyjnych. Memorandum ma też zachęcić japońskie firmy do lokowania kapitału w Polsce oraz w Europie Środkowo-Wschodniej.

Jestem przekonana, że wodór może odegrać ważną rolę w sprawiedliwej transformacji gospodarek europejskich i przyczyni się do znacznego obniżenia emisji. Już w 2021 roku wartość globalnej gospodarki wodorowej była szacowana na ok. 150 miliardów dolarów, a prognozy wskazują na wzrost tej wartości do 220,37 miliarda dolarów w 2028 roku. Polska chce czynnie uczestniczyć w tym procesie. Już dziś nasz kraj jest jednym z państw o najwyższych zdolnościach produkcyjnych wodoru na świecie. Z roczną produkcją ok. 1,3 miliona ton zajmuje 5. miejsce na świecie i 3. w całej Unii Europejskiej. Jesteśmy liderem w regionie

– powiedziała Anna Moskwa.

Zgodnie z informacją przekazaną przez szefową resortu klimatu Polska jest szczególnie zainteresowana rozwojem technologii wychwytywania i składowania dwutlenku węgla CCS (ang. Carbon Capture and Storage), która w jej ocenie może bardzo pomóc w zapewnieniu bezpieczeństwa i suwerenności energetycznej.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA