W czwartek 4 maja minister klimatu i środowiska Anna Moskwa wspólnie z japońskim ministrem ekonomii, handlu i przemysłu Yasutoshim Nishimurą podpisała Memorandum o współpracy w dziedzinie wodoru. Szefowa resortu klimatu wyjaśniła, że jednym z celów porozumienia jest zainteresowanie japońskich przedsiębiorstw inwestycjami wodorowymi w Polsce.
Polska ma duży potencjał w technologii wodorowej
Minister Anna Moskwa ma nadzieję, że dzięki bliższej współpracy z Japonią uda się zwiększyć rozpoznawalność Polski jako kraju zaangażowanego we współpracę międzynarodową nad rozwojem technologii zeroemisyjnych. Memorandum ma też zachęcić japońskie firmy do lokowania kapitału w Polsce oraz w Europie Środkowo-Wschodniej.
Jestem przekonana, że wodór może odegrać ważną rolę w sprawiedliwej transformacji gospodarek europejskich i przyczyni się do znacznego obniżenia emisji. Już w 2021 roku wartość globalnej gospodarki wodorowej była szacowana na ok. 150 miliardów dolarów, a prognozy wskazują na wzrost tej wartości do 220,37 miliarda dolarów w 2028 roku. Polska chce czynnie uczestniczyć w tym procesie. Już dziś nasz kraj jest jednym z państw o najwyższych zdolnościach produkcyjnych wodoru na świecie. Z roczną produkcją ok. 1,3 miliona ton zajmuje 5. miejsce na świecie i 3. w całej Unii Europejskiej. Jesteśmy liderem w regionie
– powiedziała Anna Moskwa.
Zgodnie z informacją przekazaną przez szefową resortu klimatu Polska jest szczególnie zainteresowana rozwojem technologii wychwytywania i składowania dwutlenku węgla CCS (ang. Carbon Capture and Storage), która w jej ocenie może bardzo pomóc w zapewnieniu bezpieczeństwa i suwerenności energetycznej.