fbpx
niedziela, 8 grudnia, 2024
Strona głównaEnergetykaTych surowców zabraknie już niebawem

Tych surowców zabraknie już niebawem

Eksperci prognozują, że już za kilka lat czekają nas poważne niedobory metali ziem rzadkich.

Zdaniem ekspertów uczestniczących w konferencji w Głównym Instytucie Górnictwa w Katowicach, w najbliższych dwóch dekadach wielokrotnie wzrośnie zapotrzebowanie na metale ziem rzadkich. Ich niedobór będzie wyraźnie widoczny już za kilka lat, a w przypadku niektórych surowców problem może pojawić się już za dwa lata.

Aktualnie w różnych gałęziach przemysłu stosuje się 17 metali ziem rzadkich. Zaliczają się do nich m.in. magnez, lit, kobalt, boksyt czy neodym. Europa jest w niemal stu procentach uzależniona od eksportu tych surowców, a głównym eksporterem jest Azja. Z metali ziem rzadkich korzystają m.in. przemysły: energetyczny (do turbin wiatrowych i baterii słonecznych), motoryzacyjny (w samochodach o napędzie elektrycznym), informatyczny (do dysków twardych czy monitorów) i zbrojeniowy (w platformach bezzałogowych i systemach naprowadzania).

– Wszystkich tych surowców będzie brakować – już w najbliższych latach będzie ich niedobór – powiedział prof. Józef Dubiński z GIG.

Jeśli chodzi o odzysk surowca ze zużytych materiałów, to wynosi on zaledwie 1 proc. W związku z tym eksperci apelują o opracowanie strategii, która pozwoli skutecznie odzyskiwać te surowce do ponownego użytku. Mowa tutaj na przykład o materiałach wykorzystanych w bateriach do aut elektrycznych, monitorach, twardych dyskach czy coraz popularniejszych na całym świecie paneli fotowoltaicznych.

W opinii prof. Krzysztofa Galosa, dyrektora Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN, ze względu na rozwój odnawialnych źródeł energii najpierw może zabraknąć np. grafitu, kobaltu i niklu.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA