fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaTych surowców zabraknie już niebawem

Tych surowców zabraknie już niebawem

Eksperci prognozują, że już za kilka lat czekają nas poważne niedobory metali ziem rzadkich.

Zdaniem ekspertów uczestniczących w konferencji w Głównym Instytucie Górnictwa w Katowicach, w najbliższych dwóch dekadach wielokrotnie wzrośnie zapotrzebowanie na metale ziem rzadkich. Ich niedobór będzie wyraźnie widoczny już za kilka lat, a w przypadku niektórych surowców problem może pojawić się już za dwa lata.

Aktualnie w różnych gałęziach przemysłu stosuje się 17 metali ziem rzadkich. Zaliczają się do nich m.in. magnez, lit, kobalt, boksyt czy neodym. Europa jest w niemal stu procentach uzależniona od eksportu tych surowców, a głównym eksporterem jest Azja. Z metali ziem rzadkich korzystają m.in. przemysły: energetyczny (do turbin wiatrowych i baterii słonecznych), motoryzacyjny (w samochodach o napędzie elektrycznym), informatyczny (do dysków twardych czy monitorów) i zbrojeniowy (w platformach bezzałogowych i systemach naprowadzania).

– Wszystkich tych surowców będzie brakować – już w najbliższych latach będzie ich niedobór – powiedział prof. Józef Dubiński z GIG.

Jeśli chodzi o odzysk surowca ze zużytych materiałów, to wynosi on zaledwie 1 proc. W związku z tym eksperci apelują o opracowanie strategii, która pozwoli skutecznie odzyskiwać te surowce do ponownego użytku. Mowa tutaj na przykład o materiałach wykorzystanych w bateriach do aut elektrycznych, monitorach, twardych dyskach czy coraz popularniejszych na całym świecie paneli fotowoltaicznych.

W opinii prof. Krzysztofa Galosa, dyrektora Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN, ze względu na rozwój odnawialnych źródeł energii najpierw może zabraknąć np. grafitu, kobaltu i niklu.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA