fbpx
poniedziałek, 11 grudnia, 2023
Strona głównaZdrowieUnia Europejska chce udogodnień dla Big Farmy

Unia Europejska chce udogodnień dla Big Farmy

Komisja Europejska chce wprowadzenia daleko idących udogodnień dla koncernów farmaceutycznych w realizacji ich celów biznesowych.

Komisja Europejska przedstawiła wniosek o zmianę rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącego substancji pochodzenia ludzkiego. Proponowane zmiany dążą do zwiększenia poziomu unijnego nadzoru w krajach członkowskich. Wprowadzane modyfikacje mają na celu nieograniczoną możliwość badań na komórkach, tkankach czy krwi, bez uwzględnia kwestii etyczno-moralnych, a także wprowadzenie daleko idących udogodnień dla koncernów farmaceutycznych w realizacji ich celów biznesowych.

Wsparcie dla Big Farmy

Omawiana materia jest niezwykle delikatnym tematem, a jej regulacje mają daleko idący wpływ na poziom, jakość i ochronę zdrowia ludzkiego. Wydaje się jednak, że wniosek Komisji jest pisany nie tyle w duchu bezpieczeństwa, na który Komisja się powołuje, ale raczej w duchu wsparcia i pomocy dla firm farmaceutycznych w badaniach nad nowymi terapiami, które nie są określone

– mówi dr Przemysław Kulawiński z Centrum Prawa Międzynarodowego Ordo Iuris.

Poza kompetencje

Zdaniem eksperta „należy poddać pod rozwagę, czy argumenty pomocniczości i proporcjonalności to nie jedyne argumenty, które Komisja potrafi zdefiniować i czy działania Komisji nie wykraczają ponad jej kompetencje”.

Obecnie obowiązujące prawodawstwo UE określa już w sposób dostateczny bezpieczeństwo i procedury dotyczące oddawania, pobierania, badania, przetwarzania, przechowywania, dystrybucji krwi, tkanek i komórek i nakłada w tym zakresie obowiązki na państwa członkowskie. Wniosek Komisji wydaje się zatem być próbą stworzenia nowego rozwiązania i nowej treści, które swoim celem i tak nie pokrywa kwestii prawnych całego cyklu dotyczącego krwi, tkanek i narządów

– zaznacza dr Kulawiński.

Źródło: Ordo Iuris
Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Stan zdrowia psychicznego Europejczyków najgorszy od lat

Unia zwiększa wydatki na ochronę zdrowia psychicznego, a mimo to lawinowo rośnie liczba osób wymagających pomocy medycznej w tym zakresie. Większość cierpiących na depresję nie otrzymuje odpowiedniego leczenia. Zdaniem specjalistów wielu ludzi cierpi na problemy natury psychicznej z powodu niepewności ekonomicznej.
3 MIN CZYTANIA

ZUS prześwietlił zwolnienia lekarskie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził kontrolę zwolnień lekarskich wydanych w 2023 roku i zakwestionował aż 20 tys. z nich.
2 MIN CZYTANIA

WHO za centralnym zarządzaniem zdrowiem

Nowy tzw. traktat antypandemiczny przekazuje Światowej Organizacji Zdrowia uprawnienia do centralnego zarządzania polityką zdrowotną.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Konfederacja przeciwko strefie zakazu samochodów w Warszawie

Przed sesją Rady Warszawy, która rozpatrywała wprowadzenie strefy czystego transportu w mieście, politycy Konfederacji zdecydowanie wyrazili swoje stanowisko przeciwko temu kontrowersyjnemu pomysłowi.
2 MIN CZYTANIA

Wydawcy założyli organizację lobbingową

Piętnaście polskich wydawnictw założyło Porozumienie Wydawców Książek – Związek Pracodawców. Po rejestracji w sądzie Związek będzie otwarty na przyjmowanie nowych członków.
2 MIN CZYTANIA

CBA zatrzymało byłego posła

W związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i posła na Sejm RP Adama G. oraz przedsiębiorcę Jarosława K.
< 1 MIN CZYTANIA