fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaUE zakazuje kolejnego gazu

UE zakazuje kolejnego gazu

W trakcie eliminacji dwutlenku węgla i metanu Unia Europejska chce ostatecznie zakazać też gazów fluorowanych, w tym sześciofluorku siarki (SF6) stosowanego powszechnie w rozdzielniach prądowych.

11 marca 2024 r. Parlament Europejski przegłosował dyrektywę o całkowitym zakazie gazów fluorowych w branży energetycznej. Teraz nowe przepisy mają być wprowadzone na poziomie krajowym – informuje serwis Komputer Świat. Chodzi o to, że są to gazy cieplarniane. Kilogram SF6 odpowiada emisji ponad 23 ton dwutlenku węgla.

Harmonogram zakazu

SF6 wykorzystuje się powszechnie w rozdzielniach prądowych jako izolator. Gaz fluorowy stosowany jest także w farmach wiatrowych, jak i słonecznych do ochrony urządzeń elektrycznych w rozdzielnicach średniego napięcia.

Przygotowano cały harmonogram wprowadzania zakazu. Od 2026 r. SF6 nie będzie mógł być stosowany w nowych rozdzielniach średniego napięcia (do 24 kV), od 2030 r. SF6 powinien zniknąć z rozdzielni do 52 kV, a od 2032 r. SF5 ma zniknąć z rozdzielni wysokiego napięcia (powyżej 52 kV). Starsze systemy wykorzystujące SF6 również mają zostać wymienione.

Zalety zakazanego gazu

W Polsce, poza pewnymi wyjątkami, SF6 był dotąd głównym środkiem izolacyjnym i łączeniowym, jeżeli chodzi o średnie napięcie. Wynika to przede wszystkim z dużej dostępności, akceptowalnych cen oraz małych gabarytów urządzeń, które wykorzystują gaz fluorowany

– mówi Mariusz Hudyga, product manager w firmie Eaton, która zajmuje się produkcją rozdzielni bez SF6.

Eaton Corporation to notowana na nowojorskiej giełdzie międzynarodowa korporacja z siedzibą w Irlandii i USA. Ta gigantyczna spółka prowadzi działalność w ponad 175 krajach i zatrudnia prawie 99 tys. pracowników.

Źródło: managerplus.pl, www.komputerswiat.pl

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA

Etapy rozwoju Unii

Niektórzy zarzucają mi, że bez powodu nienawidzę Unii Europejskiej. Albo uważają, że nawet jeśli mam jakiś powód, to nie mam racji, bo przecież Unia jest taka wspaniała i chce wyłącznie naszego dobrobytu. To kompletna nieprawda.
5 MIN CZYTANIA

Sri Lanka nie tylko tuk tukiem

Podczas targów książki w Łodzi, na których odbyła się prapremiera mojej najnowszej książki „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”, jedna z czytelniczek napomknęła, że planuje wyjazd na Sri Lankę. Odpowiedziałem, że właśnie cały styczeń przebywałem w tym kraju i co nieco wiem o wyspie. Kobieta spytała mnie, czy da się tam przeżyć za 20 dolarów. Spytałem, czy ma na myśli jeden dzień, ale po jej minie wywnioskowałem, że chyba myślała o znacznie dłuższym okresie czasu. Stwierdziłem, że jeden dzień jedna osoba może jakoś przeżyć za tę kwotę, ale na pewno nie cała rodzina przez miesiąc.
7 MIN CZYTANIA