fbpx
piątek, 1 grudnia, 2023
Strona głównaInwestycjeUnijne dotacje wydłużają czas realizacji inwestycji

Unijne dotacje wydłużają czas realizacji inwestycji

Dwa objęte kontrolą NIK przedsięwzięcia związane z tworzeniem infrastruktury komunalnej przez związki międzygminne nie zostały do tej pory ukończone z powodu długiego, ponadrocznego okresu procedowania wniosków o dofinansowanie z Unii Europejskiej przez dysponenta tych środków, czyli Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W tym czasie zmieniły się okoliczności faktyczne i prawne wymuszające korektę przyjętych założeń. Istotne znaczenie miał też duży wzrost cen towarów i usług, który wymusił zwiększenie finansowania. Spowodowało to konieczność dokonania zmian w zakresach rzeczowych przedsięwzięć, uzyskania nowych decyzji administracyjnych, a także przeprojektowania elementów planowanej infrastruktury.

Z czterech skontrolowanych przez NIK inwestycji związków międzygminnych żadna nie zakończyła się w planowanym terminie. Realizacja dwóch przeciągnęła się od ośmiu do jedenastu miesięcy. Dwie następne inwestycje są jeszcze w trakcie realizacji.
Pierwsza to projekt modernizacji i rozbudowy linii technologicznych zagospodarowania odpadów komunalnych oraz systemu segregacji odpadów realizowany przez Związek Gmin Karkonoskich. Zakończenie tego projektu aktualnie planuje się 2,5 roku po terminie.
Druga to projekt rozbudowy kanalizacji obszaru Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka i okolic – etap V realizowany przez Związek Międzygminny „Puszcza Zielonka” (woj. wielkopolskie). Zakończenie tego projektu aktualnie planuje się na pół roku po terminie.

Jak wynika z raportu NIK, przy realizacji projektów doszło też do nieprawidłowości mniejszego kalibru. W jednym przedsięwzięciu – w rozliczeniach, w dwóch przypadkach niewłaściwie egzekwowano wykonanie umów z podmiotami zewnętrznymi, a w trzech stwierdzono nieprawidłowości przy udzielaniu zamówień publicznych.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Geely ruszy w Polsce z produkcją samochodów elektrycznych

Chińska firma Geely będzie produkować modele swoich marek w fabryce Izery w Jaworznie. Ostateczne ustalenia mają prowadzić do wyboru dwóch modeli chińskiego właściciela. Ma to pozwolić na takie moce produkcyjne, by zapewnić rentowność zakładu i planowaną skalę.
< 1 MIN CZYTANIA

Rośnie aktywność inwestycyjna polskich firm

Listopad to już trzeci miesiąc z rzędu, w którym odnotowano w Polsce wzrost aktywności inwestycyjnych przedsiębiorstw.
2 MIN CZYTANIA

Polska przyciąga inwestorów. Wciąż rośnie wartość inwestycji

W 2023 roku znacznie wzrosła wartość deklarowanych inwestycji, które zagraniczne firmy chcą poczynić w Polsce. Nasz kraj jest atrakcyjny dla inwestorów.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Czy Polska będzie blokować członkostwo Ukrainy w UE?

Poseł PSL Marek Sawicki postawił Ukrainie warunek, że jeśli nie przestanie dyskryminować polskich firm transportowych, to Polska będzie blokować członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

„Nie” dla cyfrowego euro

Politycy Konfederacji wyrazili jednoznaczny sprzeciw wobec planów ewentualnego wprowadzenia cyfrowego euro w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA

Jak Polacy wspierają potrzebujących w święta

W 2022 r. aż 85 proc. Polaków planowało wspierać potrzebujących w okresie bożonarodzeniowym i noworocznym. Z każdym rokiem rośnie nie tylko liczba akcji świątecznych, ale również skala niesionej pomocy.
2 MIN CZYTANIA