fbpx
poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaFinanseMechanizmy korupcjogenne w NCBR?

Mechanizmy korupcjogenne w NCBR?

Najwyższa Izba Kontroli po raz kolejny pokazuje gigantyczne nieprawidłowości przy organizowaniu i przeprowadzaniu konkursów, które mają rozstrzygnąć dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej.

O nieprawidłowościach przy unijnych dotacjach pisałem wielokrotnie: Znowu wyłudzili unijne dotacje, Dotacje unijne wyłudzane na masową skalę, Dotacje unijne rodzą korupcję, Kolejne wyłudzenia dotacji unijnych czy Kolejny przykład marnotrawstwa i generowania strat przez dotacje. Ostatnio Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła liczne nieprawidłowości, zarówno w procesie przygotowania i organizacji naboru wniosków o dofinansowanie w konkursie Szybka Ścieżka – Innowacje Cyfrowe, jak również na etapie wyboru projektów. Wskazano m.in. na brak transparentności w procesie wyłaniania ekspertów na etapie tworzenia składów paneli czy na naruszenia ustawy wdrożeniowej oraz wytycznych w zakresie trybów wyboru projektów.

OLAF zainteresowany

Przy realizacji konkursu o eurosrebrniki Narodowe Centrum Badań i Rozwoju nie przestrzegało regulaminu tego konkursu oraz własnych wewnętrznych regulacji. W efekcie do dofinansowania zakwalifikowano m.in. projekt, który powinien zostać odrzucony, gdyż przekraczał ministerialny i unijny limit 20 mln euro.

Zdaniem NIK ustalone nieprawidłowości wskazują również na występowanie mechanizmów korupcjogennych w NCBR. Olbrzymia skala nieprawidłowości i gigantyczny problem związany z rzetelnością wydatkowania funduszy Unii Europejskiej spowodował, że sprawą zajął się nawet Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF).

Nieznana efektywność

NCBR w ciągu 15 lat wydatkowało na wsparcie prac badawczo-rozwojowych w polskich przedsiębiorstwach ok. 70 mld zł. Tymczasem nie wiadomo, jaka była efektywność tak ogromnych pieniędzy. NIK podkreśla, że wyniki kontroli przyznawania dotacji przez NCBR są tym bardziej alarmujące, że instytucja w najbliższych latach uczestniczy w wydatkowaniu ok. 36 mld zł w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki.

Źródło: NIK.gov.pl

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Nowe środki na wsparcie małych i średnich firm

Na razie pieniądze z Unii przeznaczone będą na cyfryzację, tak zwaną zieloną transformację oraz zrównoważony rozwój. Ogromna popularność jednego z programów wsparcia firm MŚP pokazuje, że na granty czekają także rolnicy indywidualni.
3 MIN CZYTANIA

Polacy zauważają zagrożenie oszustwami finansowymi

Zdecydowana większość dorosłych Polaków zauważa, że w ostatnich latach nastąpił wzrost zagrożenia ze strony oszustów finansowych.
2 MIN CZYTANIA

Europejczycy wydają i oszczędzają coraz więcej

W 2022 roku wzrosły wydatki na towary i usługi oraz oszczędności gospodarstw domowych w Unii Europejskiej.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Wenezuelczycy poparli przejęcie sąsiedniego kraju

Mieszkańcy Wenezueli w referendum poparli propozycję, by należący do Gujany region Essequibo został zaanektowany przez władze w Caracas.
2 MIN CZYTANIA

Droższe paliwo do starszych aut

Unia Europejska zdecydowała, że paliwa muszą mieć więcej biokomponentów. Oznacza to, że kierowcy starszych samochodów będą musieli tankować droższą benzynę.
2 MIN CZYTANIA

KE przedłużyła zgodę na stosowanie glifosatu

Pod koniec listopada 2023 r. Komisja Europejska przyjęła rozporządzenie wykonawcze, które przedłużyło zatwierdzenie potencjalnie rakotwórczej substancji glifosat o 10 lat.
2 MIN CZYTANIA