fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaInwestycjeSprzedają termy za połowę kosztów

Sprzedają termy za połowę kosztów

Wybudowane z udziałem dotacji unijnych Termy Warmińskie zostały wystawione na sprzedaż za połowę kosztów ich wybudowania.

Oficjalna strona rządowa mapadotacji.gov.pl informuje, że wartość wybudowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego 2007-2013 projektu Termy Warmińskie wyniosła ponad 93,35 mln zł, w tym dofinansowanie z Unii Europejskiej – ok. 67,77 mln zł (ok. 72 proc.). Nieco inne kwoty podaje serwis businessinsider.com.pl. Według niego budowa term w Lidzbarku Warmińskim kosztowała ponad 100 mln zł. I ta suma wydaje się bardziej prawdopodobna, ponieważ w trakcie budowy pojawiały się rożne problemy z wykonawcami, co zwykle generuje dodatkowe koszty.

Tymczasem Rada Miejska Lidzbarka Warmińskiego zaakceptowała cenę wywoławczą w przetargu, która wynosi zaledwie 48,1 mln zł. Jacek Wiśniowski, burmistrz Lidzbarka Warmińskiego, uważa, że taka kwota to teraz realna stawka, bo wartość obiektu spadła z powodu eksploatacji.

Termy funkcjonują nieco ponad 6 lat. Właścicielami obiektu są powiat lidzbarski i miasto Lidzbark Warmiński, które mają po 50 proc. udziałów. A jak informuje portal tko.pl, mieszkańcy Lidzbarka Warmińskiego i okolic do tej pory spłacają kredyty zaciągnięte na budowę term.

Tak dotacje unijne budują w Polsce dobrobyt.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polscy inwestorzy pozostają optymistami

Prawie połowa polskich inwestorów oczekuje, że ich zwroty z inwestycji w ciągu najbliższych 12 miesięcy będą wyższe niż rok wcześniej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy coraz chętniej wychodzą na zagraniczne rynki

W 2022 roku znacznie wzrosła wartość polskich inwestycji za granicą, a nasze firmy zdecydowanie najchętniej inwestują w Europie.
2 MIN CZYTANIA

Geely ruszy w Polsce z produkcją samochodów elektrycznych

Chińska firma Geely będzie produkować modele swoich marek w fabryce Izery w Jaworznie. Ostateczne ustalenia mają prowadzić do wyboru dwóch modeli chińskiego właściciela. Ma to pozwolić na takie moce produkcyjne, by zapewnić rentowność zakładu i planowaną skalę.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Wydawcy założyli organizację lobbingową

Piętnaście polskich wydawnictw założyło Porozumienie Wydawców Książek – Związek Pracodawców. Po rejestracji w sądzie Związek będzie otwarty na przyjmowanie nowych członków.
2 MIN CZYTANIA

CBA zatrzymało byłego posła

W związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i posła na Sejm RP Adama G. oraz przedsiębiorcę Jarosława K.
< 1 MIN CZYTANIA

Czy TK uchroni domy, szkoły i szpitale przed Brukselą?

Zarząd Elektrociepłowni Będzin ma nadzieję, że Trybunał Konstytucyjny uratuje spółkę przed unijnymi karami nałożonym przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach. W przeciwnym razie sytuacja finansowa spółki będzie bardzo trudna.
2 MIN CZYTANIA