fbpx
czwartek, 18 lipca, 2024
Strona głównaInwestycjeSprzedają termy za połowę kosztów

Sprzedają termy za połowę kosztów

Wybudowane z udziałem dotacji unijnych Termy Warmińskie zostały wystawione na sprzedaż za połowę kosztów ich wybudowania.

Oficjalna strona rządowa mapadotacji.gov.pl informuje, że wartość wybudowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego 2007-2013 projektu Termy Warmińskie wyniosła ponad 93,35 mln zł, w tym dofinansowanie z Unii Europejskiej – ok. 67,77 mln zł (ok. 72 proc.). Nieco inne kwoty podaje serwis businessinsider.com.pl. Według niego budowa term w Lidzbarku Warmińskim kosztowała ponad 100 mln zł. I ta suma wydaje się bardziej prawdopodobna, ponieważ w trakcie budowy pojawiały się rożne problemy z wykonawcami, co zwykle generuje dodatkowe koszty.

Tymczasem Rada Miejska Lidzbarka Warmińskiego zaakceptowała cenę wywoławczą w przetargu, która wynosi zaledwie 48,1 mln zł. Jacek Wiśniowski, burmistrz Lidzbarka Warmińskiego, uważa, że taka kwota to teraz realna stawka, bo wartość obiektu spadła z powodu eksploatacji.

Termy funkcjonują nieco ponad 6 lat. Właścicielami obiektu są powiat lidzbarski i miasto Lidzbark Warmiński, które mają po 50 proc. udziałów. A jak informuje portal tko.pl, mieszkańcy Lidzbarka Warmińskiego i okolic do tej pory spłacają kredyty zaciągnięte na budowę term.

Tak dotacje unijne budują w Polsce dobrobyt.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

UOKiK doradza cierpliwość przy inwestowaniu

W związku ze Światowym Dniem Konsumenta Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje do Polaków o cierpliwość i ostrożność przy inwestowaniu.
2 MIN CZYTANIA

Polacy wolą oszczędzać niż inwestować

Polacy niechętnie inwestują, bo mają niski poziom wiedzy finansowej, nie ufają instytucjom finansowym, a oferta inwestycyjna nie jest dla nich przejrzysta.
2 MIN CZYTANIA

Młode Polki interesują się inwestowaniem

Większość Polek dobrze ocenia własną sytuację finansową, a młodsze kobiety są coraz bardziej zainteresowane inwestycjami.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA