Wybudowane z udziałem dotacji unijnych Termy Warmińskie zostały wystawione na sprzedaż za połowę kosztów ich wybudowania.

Oficjalna strona rządowa mapadotacji.gov.pl informuje, że wartość wybudowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego 2007-2013 projektu Termy Warmińskie wyniosła ponad 93,35 mln zł, w tym dofinansowanie z Unii Europejskiej – ok. 67,77 mln zł (ok. 72 proc.). Nieco inne kwoty podaje serwis businessinsider.com.pl. Według niego budowa term w Lidzbarku Warmińskim kosztowała ponad 100 mln zł. I ta suma wydaje się bardziej prawdopodobna, ponieważ w trakcie budowy pojawiały się rożne problemy z wykonawcami, co zwykle generuje dodatkowe koszty.

Tymczasem Rada Miejska Lidzbarka Warmińskiego zaakceptowała cenę wywoławczą w przetargu, która wynosi zaledwie 48,1 mln zł. Jacek Wiśniowski, burmistrz Lidzbarka Warmińskiego, uważa, że taka kwota to teraz realna stawka, bo wartość obiektu spadła z powodu eksploatacji.

Termy funkcjonują nieco ponad 6 lat. Właścicielami obiektu są powiat lidzbarski i miasto Lidzbark Warmiński, które mają po 50 proc. udziałów. A jak informuje portal tko.pl, mieszkańcy Lidzbarka Warmińskiego i okolic do tej pory spłacają kredyty zaciągnięte na budowę term.

Tak dotacje unijne budują w Polsce dobrobyt.

Poprzedni artykułRosyjscy właściciele chcą sprzedać polską sieć sklepów sportowych
Następny artykułZapomniany banał