fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaWydobycie węgla w Polsce spada

Wydobycie węgla w Polsce spada

Z danych przedstawionych przez GUS wynika, że mimo rządowych zapowiedzi o zwiększeniu wydobycia węgla w Polsce spadło ono rok do roku o 0,9 proc.
Z kolei z danych opublikowanych przez Agencję Rozwoju Przemysłu wynika, że w lipcu br. wyprodukowano najmniej węgla w całym roku. Wielkość wydobycia w lipcu wyniosła niespełna 4 mln ton węgla kamiennego wobec ponad 4,3 mln ton w lipcu 2021 r. To spadek o niemal 7 proc. W porównaniu do czerwca br., w którym wyprodukowano niemal 4,4 mln ton, spadek produkcji lipcowej wynosi ponad 9 proc. W ujęciu rocznym spadła również sprzedaż węgla o około 0,5 mln ton.
Jednocześnie mocno spadł poziom zapasów węgla na zwałach. W lipcu 2021 r. leżało tam ponad 4,9 mln ton węgla, a pod koniec lipca br. stan ten wynosił ok. 1,2 mln ton. To spadek o ponad 75%.
„Dane przedstawione przez GUS i ARP nie napawają optymizmem, bowiem wydobycie, które miało wzrosnąć i być ratunkiem, nagle drastycznie spadło. Nie dziwi nas jednak taki stan rzeczy, gdyż zwiększenie wydobycia w czasie kilku miesięcy nie jest po prostu możliwe. To bardzo kosztowny, złożony i czasochłonny proces, na który potrzeba nie tylko ogromnych nakładów inwestycyjnych, ale także czasu przynajmniej kilkunastu miesięcy. O tym, że węgla w Polsce zabraknie alarmowaliśmy jeszcze przed pospiesznym wprowadzeniem embarga na węgiel ze wschodu i niestety większość naszych prognoz spełnia się dzisiaj na naszych oczach” – komentuje w mediach społecznościowych Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla, organizacja samorządu gospodarczego zrzeszająca przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w dziedzinie handlu węglem.
Izba szacuje, że mimo działań podjętych przez rząd do końca tego roku w Polsce zabraknie ok. 4–6 mln ton węgla kamiennego, z czego ok. 2,5 mln ton w samym sektorze opałowym.
Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA

Etapy rozwoju Unii

Niektórzy zarzucają mi, że bez powodu nienawidzę Unii Europejskiej. Albo uważają, że nawet jeśli mam jakiś powód, to nie mam racji, bo przecież Unia jest taka wspaniała i chce wyłącznie naszego dobrobytu. To kompletna nieprawda.
5 MIN CZYTANIA

Sri Lanka nie tylko tuk tukiem

Podczas targów książki w Łodzi, na których odbyła się prapremiera mojej najnowszej książki „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”, jedna z czytelniczek napomknęła, że planuje wyjazd na Sri Lankę. Odpowiedziałem, że właśnie cały styczeń przebywałem w tym kraju i co nieco wiem o wyspie. Kobieta spytała mnie, czy da się tam przeżyć za 20 dolarów. Spytałem, czy ma na myśli jeden dzień, ale po jej minie wywnioskowałem, że chyba myślała o znacznie dłuższym okresie czasu. Stwierdziłem, że jeden dzień jedna osoba może jakoś przeżyć za tę kwotę, ale na pewno nie cała rodzina przez miesiąc.
7 MIN CZYTANIA